Právní poradna

Starobní důchod a vyplácení nemocenské

  • Zveřejněno: 10.03.2016

Prosím o vysvětlení možnosti výplaty starobního důchodu a nemocenské. Člen naší ZO dovršil nárok na starobní důchod 1. prosince 2014. O důchod nepožádal a hodlá zatím dále pracovat v pracovním poměru. V tomto měsíci však onemocněl a je dosud v pracovní neschopnosti. Po jakou dobu má nárok na nemocenskou s ohledem na to, že je rozhodnut si zpětně požádat o výplatu starobního důchodu od svého důchodového věku?

Začátek dnů pracovního klidu

  • Zveřejněno: 25.02.2016

Jsem zaměstnán v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této hodiny, tj. od 22.00 hod. Nyní se vede spor, zda se tak má platit i příplatek za práci v sobotu a v neděli. Prosím o stručnou odpověď.

Příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení

  • Zveřejněno: 22.02.2016

Na úřadu práce mně bylo řečeno ohledně dotazu, zda mi proplatí výdaje za topení (topím v krbu, dřevo kupuji) tak, aby se mi zvýšila dávka příspěvku na bydlení, že tyto náklady za dřevo úřad neproplácí, ale kdybych prý byla v hmotné nouzi, tak ano. Mohli byste mi vysvětlit, zda je tato odpověď pravdivá? Když peníze za topení nedostanu podle zákona o státní sociální podpoře, tak je dostanu podle zákona o pomoci v hmotné nouzi? Dodávám, že bydlím v nájmu. V bytě jsme dvě osoby.

Zaměstnanec o dovolenou nemůže přijít

  • Zveřejněno: 18.02.2016

Dobrý den, v rámci kolektivního vyjednávání nám zaměstnavatel vyšel vstříc, takže dovolená všech zaměstnanců činí 5 týdnů, místo zákonných 4 týdnů. Jsme samozřejmě rádi. Ovšem nelíbí se nám, jak zaměstnavatel dovolenou upravil v kolektivní smlouvě – citujeme:

„Dovolená a placené volno na zotavenou

Dovolená všech zaměstnanců činí 5 týdnů. Základní výměra dovolené činí 4 týdny. Zaměstnanec, který si nebude do následujícího roku převádět více jak jeden týden dovolené, bude mít nárok na jeden týden placeného volna na zotavenou (dovolené) navíc. Zaměstnavatel určí příkazem ředitele čerpání dovolené, případné výjimky mají právo povolit ředitel a.s. a jeho náměstci.“

Je toto ustanovení kolektivní smlouvy správné? Jak je to vlastně s čerpáním dovolené? Může zaměstnanec o dovolenou přijít? Může se dovolená proplatit?