Průmysl a zemědělství

Produkce v průmyslu vzrostla, zakázek bylo méně

  • Zveřejněno: 09.05.2023
Průmyslová produkce v březnu meziročně reálně vzrostla o 2,2 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 1,7 %. Aktuální data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Zkáza českých vajec? Po sadařích zvažuje konec podnikání pětina chovatelů slepic

  • Zveřejněno: 30.03.2023
Zatímco ovocnáři redukují své sady a místo jabloní sejí rentabilnější obilí, chovatelé slepic přemýšlí, co s prodělečnými chovy. V letošním roce přemýšlí nad redukcí chovu pětina podniků a lidé z oboru upozorňují, že může dojít k celkovému zániku českých drůbežářů. deník

Růst ekonomického výsledku odvětví zemědělství pokračoval

  • Zveřejněno: 25.03.2023
Podle předběžných výsledků dosáhla v roce 2022 produkce zemědělského odvětví hodnoty téměř 200 miliard korun a meziročně se zvýšila o 19 procent. Významně stoupaly také nákladové položky, mezispotřeba, náhrady zaměstnancům, pachtovné a nájemné. Aktuální data zveřejnil Český statistický úřad.

Ekonom: Ceny jídla se umravní, až splníme čtyři podmínky

  • Zveřejněno: 25.03.2023
Zlevnění potravin je na dosah ruky, říká ekonom Aleš Rod. Aniž by stát musel sahat do nastavení trhu – snižovat DPH jako v Polsku nebo zastropovat ceny jako v Maďarsku. „Ceny budou postupně klesat. Situace v létě bude mnohem klidnější,“ věří Rod. Seznam Zprávy

Propad spotřeby silně poznamenal loňský růst HDP

  • Zveřejněno: 23.03.2023
Česká ekonomika v roce 2022 celkově vzrostla, ale dynamika HDP během roku zpomalovala. Hlavní podíl na tom měla klesající spotřeba domácností. Ty byly zasaženy reálným propadem výdělků způsobeným prudkým růstem cen.