Průmysl a zemědělství

Ochrana vody v přírodě – to je výzva nejen pro státní orgány a samosprávu, ale především i pro celou naši veřejnost!

  • Zveřejněno: 18.04.2019

Pod záštitou předsedy vlády ČR Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana se ve středu v Praze uskutečnila mezinárodní konference „Ochrana vody v přírodě“, jejímiž pořadateli byl Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů (OSPZV-ASO) ve spolupráci s Agrární komorou ČR.

Kontroly SZPI 2018: Nejméně závad mají tuzemské potraviny!

  • Zveřejněno: 28.03.2019

Výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ukázaly, že nejméně pochybení se vyskytuje u potravin tuzemských výrobců. Kontroly zde prokázaly pochybení u 13 % šarží potravin z šarží hodnocených. Větší míru pochybení kontroly prokázaly u potravin výrobců ze zemí EU (16,9%) a zdaleka největší míru pochybení u potravin dovážených ze třetích zemí (25,1 %). Podle tiskové zprávy SZPI se tento výsledkový vzorec v posledních letech opakuje a zároveň dlouhodobě potvrzuje nejvyšší míru spolehlivosti u tuzemských potravin.

Ministr zemědělství: Kvůli klimatickým změnám musíme změnit hospodaření, zemědělce v tom musíme dostatečně podporovat!

  • Zveřejněno: 27.03.2019

Hodnocení současného stavu a možnosti českého zemědělství byla témata úterního Žofínského fóra v Praze. Ministr zemědělství Miroslav Toman na něm hovořil například o klimatických změnách, stavu půdy a pozemkových úpravách, kvalitě dozorových orgánů, glyfosátu a o vodním hospodářství. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství důležitou součástí jeho vystoupení byla i Společná zemědělská politika (SZP) po roce 2020, dále soběstačnost českých potravin a agrární zahraniční obchod.

Údaje o předběžném výsledku hospodaření v zemědělství za rok 2018

  • Zveřejněno: 19.03.2019
Je reálný předpoklad, že resort zemědělství bude mít hospodářské výsledky za rok 2018 podobně dobré (viz příloha). Ve srovnání s rokem 2017 sice o něco horší, ale nelze se divit. Sucho, nedostatek vláhy ve většině krajů, což jsou odjakživa nepřátelé zemědělců, byly v roce 2018 v takové míře, že vyvolávaly o úrodu opráváněné obavy. Ale přesto zemědělci udělali maximum proto, aby se katastrofické prognózy nenaplnily.

Zisk zemědělství klesl o pětinu na 16,5 miliardy korun

  • Zveřejněno: 07.03.2019

Odhadovaná hodnota produkce tuzemského zemědělství v roce 2018 meziročně rostla. Zisk zemědělců ale v souvislosti s rychlejším růstem cen vstupů zaznamenal meziroční propad o 20 %. Ziskovost v letech 2016 a 2017 přitom patřila k rekordním.

Ministr Miroslav Toman na mezinárodním veletrhu SIA v Paříži: Zemědělství čelí výzvám, spolupráce mezi státy EU je nutností!

  • Zveřejněno: 23.02.2019

Bilaterální jednání o spolupráci s francouzským ministrem zemědělství a potravinářství Didierem Guillaumem a seminář ministrů zemědělství na téma „Vyhlídky mladých na venkově“. Takový je, podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství ČR, program dnes zahájených pracovních jednání ministra Miroslava Tomana v předvečer mezinárodního zemědělského veletrhu SIA v Paříži.