Průmysl a zemědělství

Společná zemědělská politika po roce 2020 a české zemědělství – to přirozeně zajímalo odbornou zemědělskou veřejnost!

  • Zveřejněno: 26.08.2019

Ministerstvo zemědělství ČR a Agrární komora ČR, v rámci odborného doprovodného programu agrosalonu Země živitelka, uspořádaly v pátek 23. srpna konferenci pod názvem „České zemědělství a Společná zemědělská politika 2020+“. Odborná zemědělská veřejnost tak měla možnost seznámit se s myšlenkami, které v těchto dnech a týdnech zaznívají na jednáních vrcholných orgánů EU o nové koncepci Společné zemědělské politiky EU na příštích sedm let.

Situace pro české zemědělce po přijetí Společné zemědělské politice po roce 2020 nebude jednoduchá!

  • Zveřejněno: 25.08.2019

V těchto dnech žijí čeští zemědělci a potravináři tím, že na Výstavišti České Budějovice probíhá 46 ročník agrosalonu Země živitelka. V rámci odborného doprovodného programu této velmi významné přehlídky činnosti našich zemědělců a potravinářů, uspořádaly Ministerstvo zemědělství ČR a Agrární komora ČR v pátek 23. srpna 2019 konferenci na téma „České zemědělství a SZP 2020+“.

Sklizeň obilovin letos vzroste, úroda řepky bude ale nižší

  • Zveřejněno: 15.08.2019

Sklizeň základních obilovin bude letos o osm procent vyšší než loni, stoupne na 6,988 milionu tun. Vyplývá to z odhadu, který 13. srpna zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 15,3 procenta na 1,194 milionu tun. Prvotní odhad před měsícem byl optimističtější, předpokládal růst sklizně obilí o 8,5 procenta a u řepky pokles o 12,2 procenta.

Ministři zemědělství Miroslav Toman a Didier Guillaume se shodli, že prioritou je dokončit rozpočet SZP, stejně jako je nutné přechodné období!

  • Zveřejněno: 26.07.2019

Prioritou v přípravě budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP) je dokončení debaty o rozpočtu, který musí být v adekvátní výši. Až poté bude možné připravit detailní pravidla pro nové programové období. Shodli se na tom při čtvrtečním jednání v Praze český ministr zemědělství Miroslav Toman a jeho francouzský protějšek Didier Guillaume. Ten uvedl, že se pozice obou zemí k SZP shodují v 90 procentech. Ministři diskutovali také o dvojí kvalitě potravin, kůrovcové kalamitě, dopadech sucha na zemědělství či africkém moru prasat.