Právní poradna

Účast na školení se považuje za výkon práce

  • Zveřejněno: 12.04.2019
Pracuji ve vedoucí pozici jako skladník a zúčastnil jsem se o víkendu školení, které se vztahovalo k mé funkci. Účast byla povinná a já v současné době požaduji od zaměstnavatele zaplacení mzdy a všech příplatků, na které mi vznikl nárok. Zaměstnavatel však není ochotný moje nároky akceptovat. Je to v souladu se zákoníkem práce?

Povinné odběry krve na pracovišti

  • Zveřejněno: 11.04.2019
Zaměstnavatel ve strojírenské firmě nařizuje zaměstnancům (svářečům) podrobit se odběru krve. Zaměstnanci chodí na pravidelné lékařské prohlídky k lékaři pracovnělékařské péče, kde po nich žádné odběry krve nechtějí. Tento mimořádný odběr se má uskutečnit přímo ve firmě, údajně na vyžádání „hygieny“. Může zaměstnanec takový odběr krve odmítnout?

Hromadné propouštění: Na co máte nárok a kam se obrátit

  • Zveřejněno: 05.04.2019
Ztráta zaměstnání patří mezi velmi nepříjemné životní situace, která ovlivní chod celé rodiny. Pokud jde ze strany firmy o hromadné propuštění, je to o to nepříjemnější, že se jedná o několik desítek až stovek zaměstnanců zpravidla s obdobnou možností uplatnění a v jednom regionu. Jaký postup musí v případě hromadného propouštění dodržet zaměstnavatel a co čeká zaměstnance? E15
 

Náhrada škody při ohrožení nemocí z povolání

  • Zveřejněno: 26.01.2019

Pracovnice se domáhala u soudu náhrady škody při ohrožení nemocí z povolání. Domnívala se, že je nutné prokázat, že zaměstnavatel způsobil její ohrožení nemocí z povolání tím, že porušil právní povinnosti v BOZP. Jak rozhodly soudy?

Zaručená mzda

  • Zveřejněno: 18.12.2018

Prosím o sdělení, zda se zaručená mzda vztahuje i na zaměstnance odměňovaného úkolovou mzdou. Jsem zaměstnán v akciové společnosti.