Právní poradna

Aktuality z legislativy

  • Zveřejněno: 28.03.2018

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo teze k novému občanskému soudnímu řádu, ke kterým je možné se v rámci veřejné konzultace vyjádřit. Tato rekodifikace přináší např. povinné zastoupení advokátem, tedy i pro právnické osoby, které mají svého podnikového právníka, či rozšiřuje počet případů, kdy bude obrácené důkazní břemeno.

Proč se odbory zapisují do veřejného rejstříku

  • Zveřejněno: 28.02.2018

Náš regionální manažer po našem závodním výboru chce, abychom zapsali členy závodního výboru do veřejného rejstříku. Nikdy to po nás nikdo nechtěl. Proč to máme dělat? Můžeme si o tom přečíst někde v zákonech? A když nás do rejstříku zapíší, to už svaz nebude pro nás nic dělat? To máme jen my veškerou odpovědnost?

Přiměřená doba na oddech a jídlo

  • Zveřejněno: 28.02.2018

Zaměstnanci – vrátní pracují v 12hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce nesmí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim  dvě 30min. přestávky v práci, které však nemohou čerpat. Je jeho postup správný?

Přiměřená doba na oddech a jídlo

  • Zveřejněno: 31.01.2018

Zaměstnanci – vrátní pracují v 12hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce nesmí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim dvě 30min. přestávky v práci, které však nemohou čerpat. Je jeho postup správný?

Příplatky ke mzdě

  • Zveřejněno: 19.01.2018

Jsem zaměstnán v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této hodiny, tj. od 22.00 hod. Nyní se vede spor, zda se tak má platit i příplatek za práci v sobotu a v neděli.