Právní poradna

Dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti k výkonu práce

  • Zveřejněno: 05.04.2016

Jsem na mateřské dovolené. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem měla dlouhodobou nemocenskou, a tak když se po 3 letech budu chtít vrátit, půjdu před posudkovou komisi, která rozhodne, zda jsem schopna vykonávat práci. Což nejsem (výhřez ploténky). Choroba z povolání to dle právního předpisu není, takže se prý se mnou budou muset rozloučit. Já jsem si výplatu rodičovského příspěvku rozložila na 4 roky, a pokud chci s dítětem být doma, musím jít na neplacené volno, které mi pravděpodobně můj zaměstnavatel neschválí, protože se mě chce zbavit. Už mně bylo naznačeno, že neplacené volno nebude schváleno, že v úvahu přichází buďto dohoda, nebo výpověď z pracovního poměru. Dohodu nechci podepsat a u výpovědi bych musela po dobu výpovědní doby pracovat, ale to mně nedovolí lékař. Jaké další varianty můžu navrhnout? Schválně jsem chtěla být doma 4 roky, ať nemusím chodit na úřad práce, protože jen tak práci neseženu. Mít další rok na léčbu a třeba další dítě? Také bych mohla zkusit vysokou, protože jsem vyučená sociální pracovnice. Bez vysoké školy se nikam nedostanu, protože dle lékařů nemohu vykonávat fyzicky náročnou práci. Můžu u nás v domově pro seniory požadovat jinou pozici?

Zařazení do platové třídy a kvalifikační předpoklady

  • Zveřejněno: 04.04.2016

Jsem zaměstnankyní obce zařazenou v odboru živnostenského úřadu. Do mé práce patří též rozhodování v oblasti koncesovaných živností. Domnívám se, že bych měla být s ohledem na tuto práci odměňována v 10. platové třídě, avšak zaměstnavatel tvrdí, že na 10. platovou třídu nesplňuji kvalifikační předpoklady, protože nemám vysokoškolské vzdělání, a odměňuje mě platem v rámci 9. platové třídy. Mohu se tomu bránit?

Výpovědní lhůta

  • Zveřejněno: 04.04.2016

V mé současné práci jsem podávala výpověď na konci měsíce října, tudíž výpovědní lhůta mi běží listopad a prosinec. V současné době jsem se dostala do finančních potíží, které mám už jistou delší dobu, a potřebuji co nejrychleji změnit zaměstnání, které mám už i domluvené, ale nechtějí na mě čekat až do 1. ledna a chtějí, abych nastoupila 1. prosince. Pracuji v obchodním řetězci, shodou okolností se tam právě podávají hromadně výpovědi a nikdo se jim tam nechce hlásit, protože platí opravdu mizerně. Jde tato situace nějakým způsobem vyřešit? Zaměstnavatel mě nechce pustit z práce dřív kvůli nedostatku zaměstnanců. Znamená, že si bohužel musím nechat ujít lepší práci a dostat se do ještě větších finančních problémů?

Doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině

  • Zveřejněno: 04.04.2016

Co je míněno „dokladem o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině“, který musí pojištěnec předložit své zdravotní pojišťovně, aby mu bylo uznáno odhlášení z pojištění v ČR při dlouhodobém pobytu v zahraničí?

Přesčasová práce

  • Zveřejněno: 04.04.2016

Pracuji na 12hodinové směny. Zaměstnavatel nám nařizuje přesčasy nepřetržitě již několik let, tyto přesčasy jsou plánované. V půlce měsíce vydá nařízení, že na další měsíc jsou dva povinné přesčasy - ve volnu, které máme mezi směnami, musíme jít na přesčasovou směnu. Zaměstnanci se zapíšou, kdy půjdou, a pak se hlídá, kdo byl na přesčase. Zaměstnavatel nám tvrdí, že těch 150 hodin, o nichž mluví zákoník práce, musíme mít odpracováno a ještě v předstihu dává k podpisu dodatek ke smlouvě, kde zaměstnanec „výslovně souhlasí s odpracováním přesčasů nad rámec zákoníku práce“. Většina zaměstnanců to raději bez diskusí podepíše, protože když odmítají, musí jít na nepříjemný „pohovor“ a vysvětlovat to. Zaměstnavatel přesčasovou prací řeší akutní nedostatek zaměstnanců a já osobně mám za to, že tímto postupem porušuje zákoník práce.