Reklamace zboží a ztracená účtenka

  • Zveřejněno: 07.05.2016
  • Autor: JUDr. Zdenka Vejvalková, specialistka na spotřebitelské právo, Brno

Před měsícem jsem si koupil zahradní nůžky za 800 Kč. Po dvou použitích mi praskly v oblasti, kde se kříží jejich štípací části. Po použití lupy jsem zjistil, že jde nepochybně o výrobní vadu. Prasklina byla zpočátku zoxidovaná a oproti zbytku velmi tenká. Chtěl jsem je reklamovat, ale nemohu najít paragon. Kupoval jsem je u soukromníka v obchodě „Semena“, prodejnu jsem navštívil a předběžně se zeptal prodavače, zda mám šanci na výměnu. Řekl, že mi zboží majitel prodejny, který vyřizuje reklamace sám, vymění. Těchto reklamací bylo více a výrobce vadu uznal. Majitel již další zboží od výrobce neobjednává, proto si musím vybrat jiné nůžky nebo zboží. Doma jsem si chtěl nachystat paragon a nůžky. Zjistil jsem však, že paragon doma nemám. Mohu nůžky reklamovat bez paragonu?

Pokud jde o otázku případné výměny reklamovaného zboží, jsou pravidla daná přímo zákonem.

Je-li vám reklamace uznána, máte jako spotřebitel právo na:

1) Odstranění vady – tím se rozumí oprava věcí či výměna součástky, což ve vašem případě nebude asi přicházet v úvahu.

2) Výměna věci – tato možnost připadá v úvahu za určitých podmínek. Přímo zákon uvádí, že prodejce vám musí zboží vyměnit za STEJNÉ zboží, tj. stejnou značku, typ, barvu. Ze znění ustanovení občanského zákoníku vyplývá, že musí jít o novou věc, a to takovou, která je specifikovaná v původně uzavřené kupní smlouvě.

Tato smlouva se neruší, ale prodávající plní na jejím základě dál, a to z titulu odpovědnosti prodávajícího za vady spotřebního zboží. Tím se rozumí, že vyměněné zboží vstupuje do záruční doby původního zboží.

3) Pokud jde o vadu, která nebrání v používání výrobku, může vám prodávající nabídnout přiměřenou slevu, což opět není váš případ, ale musím tuto možnost uvést pro čtenáře, kteří by ji mohli využít.

4) Pokud je vada neopravitelná (zřejmě váš případ), máte právo od smlouvy odstoupit, tj. vy vrátíte prodejci zboží, on vám vrátí cenu, kterou jste zaplatil, a to bez ohledu na aktuální cenu stejného zboží. Jinak řečeno vám vrátí cenu, kterou jste za nůžky zaplatil.

To, co vám nabízel prodavač, zákon neumožňuje. Pokud se rozhodnete, že si u téhož prodejce koupíte jiné zboží, je to jen vaše dobrá vůle. Prodejce vás k tomu nemůže nutit, a již vůbec vám nemůže nutit jiné zboží ze svého obchodu, které možná ani nepotřebujete. Nejednalo by se však o výměnu v rámci reklamace, ale o koupi nového zboží. To znamená, že vám musí být vyřízena reklamace, ve vašem případě dojde k odstoupení od původní kupní smlouvy. Vy vrátíte nůžky, prodejce vám vrátí peníze. Koupíte-li si poté nové nůžky, začíná vám u něho běžet nová záruční doba, tj. 24 měsíců. Bylo by pro vás nevýhodné souhlasit s výměnou za jiné zboží s tím, že by vám běžela záruční doba jako u zboží reklamovaného. Jak jsem vysvětlila na příkladu výše.

K problému ztráty paragonu lze uvést následující:

Paragon není nezbytný. Jde vlastně o prokázání toho, že jste zboží zakoupil u toho prodejce, u něhož zboží reklamujete. Prodejce vám může tuto skutečnost uznat sám, např. pokud jste pravidelný zákazník a on si vás pamatuje. Koupi nůžek lze prokázat i jiným způsobem než účtenkou, např. pokud vás při koupi někdo doprovázel, bude důkazem jeho svědectví.

Můžete prodejci doložit své čestné prohlášení:

__________

Název obchodu – adresa

Čestné prohlášení

ze dne….................. 2016

Prohlašuji tímto, že jsem dne…..................... 2016 zakoupil v prodejně (název a adresa) zahradní nůžky od výrobce …………. (údaje o barvě, tvaru, ceně apod.). Tyto se mi, po dvojím ostříhání stromů, rozlomily. Vadu chci reklamovat, ale nemohu najít účtenku. Proto přikládám toto čestné prohlášení.

Jméno, příjmení, adresa

podpis

__________

V případě, že vás někdo při koupi nůžek doprovázel, může vám tuto skutečnost dosvědčit dodatkem k vašemu čestnému prohlášení nebo svým samostatným čestným prohlášením.

V případě, že jste platil kartou, lze vyhledat potřebné údaje na výpisu z účtu – kdy, komu a za co jste zaplatil. Pokud by byl prodejce vstřícný, má i on možnost platbu dohledat. V každém případě si uchovejte kopie veškeré korespondence, kterou s prodejcem vedete, a jednejte s ním, je-li to vzhledem k okolnostem možné, pouze písemnou formou nebo mu předejte doklady proti podpisu o převzetí.

Doporučuji vám zajít do obchodu a jednat přímo s majitelem, který jak uvádíte, vyřizuje reklamace. Pokuste se domluvit jak na vyřízení reklamace, tak na uznání důkazu o koupi.

 

 

 

  • Zdroj: oskovo.cz, Kovák