Jak se bránit reklamním letákům

  • Zveřejněno: 19.05.2016
  • Autor: JUDr. Zdenka Vejvalková, specialistka na spotřebitelské právo

Nevím si rady s obchodními letáky, které mi různé obchodní domy a další firmy prostřednictvím svých roznašečů neustále hází do schránky. Nejprve jsem si vyrobil ceduli a umístil ji na schránku s prosbou, aby mi nikdo do schránky nevhazoval letáky. Poté jsem se byl poradit v poradně. Obdržel jsem zde nálepku s tím, že je třeba ji nalepit na schránku, a informaci, že nikdo není oprávněn mi přes upozornění nadále vhazovat letáky do schránky a že je to i v zákoně. Přesto jsem svého nedosáhl. Jsem pracovníkem montážního servisu a jezdím často na delší služební cesty. Bydlím sám v rodinném domku, a když se někdy i po týdnu vracím domů, mám schránku napěchovanou letáky, mezi kterými je moje běžná pošta. Několikrát byla pošta, pro kterou je schránka určena, poházená okolo schránky, protože se do ní už nevešla. Nemusím snad ani popisovat, jaké je to lákadlo pro nenechavé, kteří mohou případně navštívit i můj byt. Prosím, můžete mi sdělit, kde najdu předpisy, které zakazují vhazování reklamy, jak mi bylo sděleno v poradně, a zda mohu ještě udělat i něco dalšího. Pokud ano, co?

Příslušnou právní úpravu najdete v aktualizované verzi na www.zakonyprolidi.cz. Hledejte pak odpovídající ustanovení těchto zákonů:

Zákon o regulaci reklamy, č. 40/1995 Sb.

Zákon o živnostenských úřadech, č. 570/1991 Sb.

Správní řád, zákon č. 500/2004 Sb.

Právě těmito zákony se budeme zabývat při řešení vašeho problému. Důležité je ustanovení § 2 odst. 1 písm. c) zákona č 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Dle něho je zakázáno šíření nevyžádané reklamy v listinné podobě, pokud adresáta obtěžuje. Obtěžující je jistě situace, kterou popisujete. Jde o reklamu směřující ke konkrétnímu adresátovi (tedy k vám) za podmínky, že adresát dal předem jasně a srozumitelně najevo, že si nepřeje, aby vůči němu byla nevyžádaná reklama šířena (což jste najevo dal). O nevyžádanou reklamu se tedy jedná vždy v případě, kdy si majitel umístí na svoji poštovní schránku oznámení „nevhazujte reklamu“, „reklamní letáky nevhazujte“ či jiný nápis, jasně vyjadřují přání adresáta, tedy majitele schránky. V případě že do takto označené schránky někdo vhodí reklamní leták, stojí její majitel před otázkou, kdo tam leták umístil a proti komu má svůj podnět směřovat. Může to být vámi uváděný „roznašeč letáků“, poštovní doručovatel i někdo jiný. Proto, je-li to možné zajistěte si důkazy, které potvrdí kdo se porušvání zákona dopouští. Jednou z možností je osobu, která letáky vhazuje do vaší poštovníschránky, nafotit. Důkazem je i to, když šiřitele reklamy přistihnete za účasti svědka. Tím dokážete, že ten konkrétní člověk do vaší schránky leták umístil a kdo tak za šíření nevyžádané reklamy zodpovídá. Zajištění takového důkazu je nezbytné neboť jak jsem uvedla, šíření reklamních letáků do poštovní schránky označené cedulkou, že si toto majitel nepřeje, je porušením zákona o regulaci reklamy. Aby mohla být šiřiteli nevyžádané reklamy uložena pokuta za protiprávní jednání, musí být jednoznačně identifikován. Tím se vyhnete situaci, kdy budete něco tvrdit a šiřitel reklamy to bude popírat, čímž byste se dostal do situace, kdy stojí tvrzení proti tvrzení.

Ptáte se, na koho se můžete obrátit a jak. Je třeba podat podnět příslušnému živnostenskému úřadu pro šíření obtěžující tištěné reklamy. Podání učiňte u krajského živnostenského úřadu. Místně příslušný je úřad, kde má sídlo nebo místo podnikání šiřitel této reklamy. Kde šiřitel toto sídlo má, zjistíte v obchodním rejstříku na www.justice.cz. Taktéž ho lze zjistit v živnostenském rejstříku na adrese www.rzp.cz. Pokud si nejste jist tím, kdo je šiřitelem reklamy (což nebude případ obchodních domů), zjistíte tyto informace na příslušném živnostenském úřadu.

Přikládám vzor, jak by měl podnět vypadat.
Tento je však třeba upravit, dle vašich konkrétních znalostí aktuálními údaji. Slouží pouze pro vaši orientaci ve formálních náležitostech takového podnětu.

_________________

Uveďte:

1. Svoje jméno a příjmení a adresu, telefonické spojení a e-mail

2. Krajský živnostenský úřad, jeho adresa

Dále viz níže:

3. Věc

4. Popis skutečností

5. Vlastnoruční podpis

6. Seznam příloh

Podnět ve věci šíření obtěžující reklamy. Ve Slavkově dne………

Vážení nepřeji si vhazování reklamních letáků do své schránky, svoji schránku jsem označil nápisem „Nevhazovat letáky“, přesto mi byl dne ………… do schránky vhozen reklamní leták Supermarketu ……………… Vhazování reklamních letáků do schránky se děje opakovaně a šiřitel reklamy, který je ……………., nerespektuje mé přání aby mi reklama do poštovní schránky nebyla vhazována, a porušuje tak § 2 odst. 1 písmeno e) zákona o regulaci reklamy. Žádám proto v souladu s § 7 odst.1 písm. g) zákona č 40/1995 Sb. o prošetření celé věci a abych byl informován o výsledku. S pozdravem

.........................................

(Váš podpis)

Přílohy:

Fotografie pošovní schráky s nápisem

Fotografie osoby vhazující reklamu

Čestné prohlášení svědka

 

 

 

 

 

 

  • Zdroj: oskovo.cz, Kovák