Právní poradna

Právo na informace od vězeňské služby

  • Zveřejněno: 03.06.2015

Jeden náš zaměstnanec byl zřejmě odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Chceme s ním okamžitě zrušit pracovní poměr, ale nevíme, zda nám vězeňská správa sdělí nutné údaje uvedené v § 55 odst. 1 písm. a) zákoníku práce.

Jak je to s odstupným

  • Zveřejněno: 03.06.2015

Prý je od nového roku změna v poskytování odstupného a nově z něho odvádí nejen daň, ale i pojistné. Je to pravda?

Dovolená u více pracovních poměrů

  • Zveřejněno: 17.04.2015

Zaměstnavatel zaměstnává osobu, která u něj pracuje v jednom pracovním poměru jako vedoucí skladu a v dalším pracovním poměru jako údržbář. V tom druhém pracovním poměru pracuje 3 dny v týdnu 5 hodin denně. Jak to bude mít s dovolenou v dalším pracovním poměru?

Pracovní úrazy odborových funkcionářů

  • Zveřejněno: 17.04.2015

Jak se pohlíží na úraz, který se funkcionáři přihodí při výkonu funkce odborového orgánů, při výkonu jiné odborové činnosti a při účasti na školení – tedy při činnostech, na které pamatují ustanovení § 203 odst. 2 písm. a), b) a c) zákoníku práce?

Může vnitřní předpis obejít kolektivní smlouvu?

  • Zveřejněno: 17.04.2015

Kolektivní smlouva uzavřená mezi naší odborovou organizací a zaměstnavatelem upravuje, že zaměstnavatel v každém roce valorizuje tarifní mzdy zaměstnanců nejméně o částku, která odpovídá inflaci za loňský rok. Zaměstnavatel teď odborovou organizaci vyzval, aby toto ujednání bylo v kolektivní smlouvě změněno (chce, aby spodní hranicí valorizace bylo pouhé 1 %, nikoliv výše inflace), a oznámil, že pokud nedojde k dohodě, vydá bez souhlasu odborové organizace vnitřní předpis a v něm tuto valorizaci upraví bez jejího souhlasu. Argumentuje tím, že po nálezu Ústavního soudu ve věci zákoníku práce může zaměstnavatel vydávat vnitřní předpisy i bez souhlasu odborů. Má pravdu?