Právní poradna

Dovolená navazující na mateřskou dovolenou

  • Zveřejněno: 15.06.2015

Dobrý den, jsem těhotná, od listopadu jsem v pracovní neschopnosti a tento týden nastupuji na mateřskou. Jsem státní zaměstnanec, z loňského roku mi zbyla dovolená a letos budu mít nárok také na nějakou poměrnou část. Myslela jsem si, že si dovolenou nechám proplatit po mateřské. Včera jsem mluvila s naší účetní a ta mi tvrdí, že vzhledem k tomu, že od 1. 7. bude účinný zákon o státní službě, tak je to složitější; že nejlepší bude, když si dovolenou budu čerpat až po rodičovské. Což mi přijde divné, mám obavy, aby se mi dovolená dál nekrátila nebo mi úplně nepropadla.

 

Falešní prodejci „levné“ elektřiny

  • Zveřejněno: 12.06.2015

Před 2 dny mì navštívil muž a žena, tvrdili mi, že jsou zástupci mého dodavatele elektrické energie. Prý mi končí smlouva a oni jdou nabídnout uzavření nové smlouvy, abych nemusel vážit cestu k nim. Novou smlouvu jsem podepsal. Požadovali zaplacení poplatku za vyhledání nejlevnější varianty ve výši 1 500 Kč. Poplatek jsem jim zaplatil a oni zaplacení potvrdili na formuláři smlouvy. Druhý den přišli znovu s tím, že budu muset ještě doplatit 2 000 Kč za novou smlouvu. To už mi přišlo divné, zavřel jsem bez dalších řečí dveře a ihned jsem volal svému dodavateli elektrické energie. Ten mi sdělil, že žádné své zástupce do domácností svých odběratelù neposílají. Poradíte mi, co mám dělat.?

Zajištění osobní hygieny zaměstnanců

  • Zveřejněno: 11.06.2015

Jsem zaměstnanec strojírenské firmy. Při odchodu z práce teče teplá voda pouze 5 minut a pro všechny zaměstnance nestačí. Musí zaměstnavatel zajistit dostatečnou dodávku teplé vody pro hygienickou očistu?

Zaměstnavatel nechce uznat pracovní úraz při autonehodě na služební cestě

  • Zveřejněno: 09.06.2015

Mému synovi se stal úraz 1. 4. 2015. Byl vyslán firmou do jiného města vzdáleného cca 60 km, danou trasu jezdil každý den ve stejný čas, téměř vždy služebním autem. V daný den bohužel firma neměla služební vůz k dispozici a vedoucí nařídil synovi telefonicky, že musí jet svým autem. Syn není vlastníkem vozu a z důvodu obavy ze ztráty zaměstnání si půjčil můj vůz. Při cestě na dané pracoviště došlo k silnému chumelení a syn při rychlosti nižší než 40 km/hod. dostal smyk a havaroval. Třem spolupracovníkům, co s ním jeli, se nic nestalo a druhý den nastoupili do práce. Bohužel synovi byla při nehodě amputována levá horní končetina nad loktem. Při šetření nehody policie telefonicky jednala s ředitelem firmy. Patrně obviní mého syna, že autonehodu na služební cestě zavinil. Zaměstnavatel řekl, že z jejich právního hlediska úraz není hodnocen jako pracovní. Má pravdu?
 

Příspěvek na bydlení a podnájem

  • Zveřejněno: 09.06.2015

Dobrý den, jsem důchodkyně, 69 let, rozvedená. Mám podnájem v družstevním bytě od nájemníka bytu, který v bytě nebydlí. Chtěla jsem si požádat o příspěvek na bydlení. V bytě platím 5 100 Kč měsíčně a mám 7 100 Kč důchodu. Bylo mi sděleno, že nemám na příspěvek nárok z důvodu, že pronajímatel není vlastníkem bytu. Prosím o radu, jak získat nějaký příspěvek k mému malému důchodu. Děkuji za odpověď a radu.

Neuspokojivé pracovní výsledky

  • Zveřejněno: 08.06.2015

Zaměstnavatel mně předal písemné upozornění – písemné oznámení, kde měupozorňuje, že mám neuspokojivé pracovní výsledky. Neuspokojivé pracovní výsledky spatřuje v tom, že neplním stanovené ukazatele, zejména prodej produktů zaměstnavatele. Na odstranění těchto neuspokojivých výsledků mně dal lhůtu do 31. 7. 2015. Jestliže v této lhůtě tyto neuspokojivé pracovní výsledky neodstraním, upozornil mě, že mohu obdržet výpověď podle § 52 písm. f) zákoníku práce. Jak se mám proti tomu bránit? Pro jejich splnění nemám totižvytvořeny nezbytné podmínky a také nejsem schopna je ovlivnit, a proto je ani nemohu plnit.