Vhodné zaměstnání
Doslechla jsem se, že úřadem práce mi musí být zprostředkováno vhodné zaměstnání, jinak nějakou nabídnutou práci mohu odmítnout, aniž bych se vystavila postihu. Co přesně se oním vhodným zaměstnáním myslí?
Doslechla jsem se, že úřadem práce mi musí být zprostředkováno vhodné zaměstnání, jinak nějakou nabídnutou práci mohu odmítnout, aniž bych se vystavila postihu. Co přesně se oním vhodným zaměstnáním myslí?
Umožňuje zákon dohodu se zaměstnavatelem o nevyčerpání čtyř týdnů dovolené v příslušném kalendářním roce a o možnosti jejího převedení do příštího kalendářního roku?
Na jednom školení jsem slyšela, že zápočtový list zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci, ale když si pro něj nepřijde, nemusí mu ho posílat. Je to pravda?
V pracovní smlouvě byla sjednána kratší pracovní doba 35 hodin týdně. Nyní by mě zajímalo, jak to je s prací přesčas. Kdy se bude jednat o práci přesčas. Zda lze v tomto případě vůbec práci přesčas nařídit.
Nevíme, jak řešit tento problém v našem domě, kde byl prázdný byt 3 + 1 ve vlastnictví. Majitelka skončila někde v ústavu a byt někdo, kdo tady vůbec nikdy nebydlel, ale asi ho zdědil, pronajal nějakým cizincům. Během měsíce tam už byli čtyři a postupně začali zabírat veškerá parkovací místa před domem, kde dříve parkovali staří majitelé bytů již mnoho let. Dělají nepořádek, protože hází z balkónu špačky, noviny a sáčky. Mnozí majitelé jsou z toho nervózní, protože odjedou do práce a večer po návratu nemají kde zaparkovat. Lidé se bojí odjet, protože cizinci ihned přeparkují na místa před domem, kde stojí s mikrobusy i osobními auty. Asi podnikají v nějaké osobní přepravě. Nevíme, co s nimi. Chovají se tady jako doma víc než majitelé bytů. Oni jsou pouze nájemci. Musíme to trpět?
V prosinci 2014 byla uzavřena smlouva mezi pronajímatelem a mnou – nájemcem – na dobu určitou, a to do 30. 6. 2015. Písemná nájemní smlouva je uzavřena jen mezi mnou a majitelkou bytu s tím, že zálohy za služby jsme si dohodly ústně. Majitelka věděla, že se do bytu stěhuje více osob. Od rodičů majitelky bytu jsme se dozvěděli, že se majitelka musí z ciziny vrátit dříve, a v ten okamžik nám došel e-mail, že jsme porušili hrubým způsobem nájemní smlouvu, protože je nás v bytě víc, a chce abychom jí zaplatili vyšší nájemné, nebo se odstěhovali. Jediná změna, která nastala, je ta, že přítel má u sebe syna z předešlého vztahu z důvodu nastalých životních změn; po 14 dnech byla majitelce tato změna oznámena (prostřednictvím skypu – jelikož žije v cizině) s tím, že nevíme na jak dlouho, že se situace bude přizpůsobovat stavu věci. Nicméně jsme si vědomi, že dle zákoníku již nelze po 2 měsících tuto osobu počítat za návštěvu. K tomuto nedošlo a hlavně 9. 4. se dítě na 14 dní opět vrací k matce. Mé otázky zní, zdali nám majitelka bytu může dát okamžitou výpověď z nájmu za zvlášť hrubé porušení smlouvy bez výpovědní lhůty i přesto, že naše smlouva i zákoník říká, že zde musí být výpovědní lhůta. Když udá majitelka bytu ve výpovědi jako důvod ukončení nájemní smlouvy, že se musí vrátit z pracovní cesty a nemá kde bydlet, musíme se hned vystěhovat, bez lhůty? Jakou váhu má smluvní dohoda? Jaké máme možnosti, abychom neskončili na ulici ze dne na den, o co se opřít a jak se bránit?