Právní poradna

Čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce

  • Zveřejněno: 31.08.2015

Zaměstnavatelé i zaměstnanci často vycházejí z předpokladu, že podmínka čerpání alespoň čtyř týdnů dovolené je splněna pouze za předpokladu, že čerpané čtyři týdny dovolené představují nárok na dovolenou jenom z toho roku, ve kterém dochází k čerpání dovolené. Je tomu tak?

Příplatek za práci v sobotu a v neděli

  • Zveřejněno: 28.08.2015

Jsem zaměstnán v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této hodiny, tj. od 22.00 hod. Nyní se vede spor, zda se tak má platit i příplatek za práci v sobotu a v neděli. Prosím o stručnou odpověď.

Společný nájem a výpověď

  • Zveřejněno: 28.08.2015

Ráda bych zjistila možnosti, které mám. Jsem společným nájemcem bytu společně se svým partnerem. Výpovědní doba v nájemní smlouvě je uvedena 3 měsíce, smlouva je uzavřena na dobu určitou. Ve smlouvě je rovněž uvedeno, že „za závazky ze smlouvy odpovídají společní nájemci společně a nerozdílně“. V naší domácnosti začalo docházet k fyzickému násilí ze strany partnera. Mám předjednaný nájem v jiném bytě, ale pokud bych musela dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu vyplývající z nájemní smlouvy v současném bytě, nezbývaly by mi prostředky na úhradu poplatků za nový byt, nehledě na pravděpodobně zvyšující se agresi partnera po zjištění aktuální situace. Se současným pronajímatelem jsem prozatím situaci neřešila, napřed jsem chtěla znát své možnosti, pokud by nebyl ochoten se domluvit například na měsíční výpovědní době. Existuje tedy, prosím, nějaká možnost řešení, pokud by pronajímatel se zkrácenou výpovědní lhůtou nesouhlasil, aniž bych byla nucena platit dva nájmy zároveň? A pokud by nebylo zbytí a byla jsem nucena se z bytu odstěhovat okamžitě a neměla na placení nájmu ve „starém“ bytě, připadá tato povinnost plně na agresora, nebo budu nakonec vedena jako dlužník?