Právní poradna

Sleva na vyživované vnouče

  • Zveřejněno: 22.06.2015

Moje dcera je samoživitelka na mateřské dovolené. Slyšela jsem, že jste někde na přednášce říkala, že jako prarodiče můžeme uplatnit slevu na vyživované dítě, v našem případě na vnouče. Je to pravda?

Odpočet z daní za dárcovství krve

  • Zveřejněno: 22.06.2015

Jako dárci krve jezdíme darovat i jiné složky – plná krev, plazma, krvinky. Za odběr máme nárok si odečíst z daní 2 000 Kč, darování krvinek je honorováno jako 2 odběry – tady 2x 2 000 Kč z daní. Výplatní prý ale řekli, že dvakrát nám za den nemůžou odečíst slevu na daň. Dozvěděli jsme se to náhodou dnes a prý to tak bylo i loni. Ptám se: Je tomu tak (jen 2 000 Kč za den)? Nebo máme nárok na ty 4 000 Kč odpočtu, když mám potvrzení z transfuzní stanice?

Svéprávnost lze už jen časově omezit

  • Zveřejněno: 19.06.2015

Žiji ve společné domácnosti se svým dospělým duševně nemocným synem, který se v poslední době opakovaně nechal přesvědčit tzv. podomními prodejci k uzavření několika kupních smluv. Jednalo se převážně o služby mobilních operátorů, které syn není schopen využívat ani platit. Vzhledem k tomu, že se do podobných, ale i podstatně závažnějších situací dostává stále častěji, uvažuji, zda by nebylo vhodné nechat ho zbavit svéprávnosti. Je pravda, že podle nového občanského zákoníku to už není možné?

Mzda za účast na školení

  • Zveřejněno: 19.06.2015

Byl jsem vyslán zaměstnavatelem na školení, které se konalo od 8.00 hod do 15.00. Moje pracovní doba je 7.30 až 16.00 a jsem odměňován měsíční mzdou. Z domu jsem vyjel v 7.00 a vrátil se v 16.00. Zaměstnavatel mi do odpracované doby započítal jen sedm hodin za dobu trvání školení a nařídil mi 1,5 hodiny napracovat, protože prý čas strávený v dopravním prostředku se jako výkon práce nepočítá. Nezdá se mi to správné.

Dva byty a výpověď z nájmu

  • Zveřejněno: 18.06.2015

Jsem v nájmu v obecním bytě a plánujeme s přítelkyní společné bydlení. Mohu být nájemce v obecním bytě a zároveň být zapsán jako spolubydlící jinde? Vím, že ve starém občanském zákoníku toto nebylo možné. Pokud měl nájemce dva či více bytů, mohl přijít o nájemní byt. Jak je toto řešeno v novém občanském zákoníku?