Právní poradna

Práce přesčas při pracovní cestě

  • Zveřejněno: 08.06.2015

Zajímalo by mě, jak to je s prací přesčas v případě vyslání na pracovní cestu. Moje pracovní doba je od 6.00 hod. do 14.30 hod. Na pracovní cestě jsem pracovala do 16.30 hod. a do místa trvalého bydliště jsem se vrátila v 19.00 hod. Zaměstnavatel mněnyní tvrdí, že práce přesčas je jen práce skutečně vykonávaná, tj. od 14.30 hod. do 16.30 hod. Podle mého názoru se o práci přesčas jedná až do doby návratu z pracovní cesty, tj. do 19. hod.

Délka zaměstnání jako podmínka pro podporu

  • Zveřejněno: 05.06.2015

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené jsem odmítla jinou práci, a proto jsem z důvodů organizačních změn dostala výpověď, výpovědní doba uplynula dne 28. 2. 2014. V ochranné lhůtě jsem onemocněla a od 3. 3. 2014 jsem byla do 30. 4. 2015, tj. déle než rok, v pracovní neschopnosti. Poté jsem se šla zaevidovat na úřad práce, ale tam mně sdělili, že nebudu dostávat podporu. Je tato informace správná? Myslela jsem si, že mi pracovní poměr z důvodu nemoci pořád trvá, lístek na peníze jsem odevzdávala svému poslednímu zaměstnavateli, také zápočtový list jsem obdržela až po skončení nemoci.

Sankce za nedodržení výpovědní lhůty

  • Zveřejněno: 03.06.2015

Syn je zaměstnán v soukromé firmě a rád by změnil zaměstnání. Jelikož firma měla přes vánoční svátky dovolenou, nebyl tam nikdo, kdo by výpověď převzal, a proto byla přijata až v lednu. Běží tedy dvouměsíční výpovědní lhůta, což znamená, že syn může být uvolněn až od 1. dubna. Pokusil se domluvit na dohodě o skončení pracovního poměru k 31. 1. 2015, ale zaměstnavatel na to nepřistoupil a trvá na dodržení výpovědní lhůty. Syn by potřeboval skončit a dokonce za sebe sehnal náhradu, přesto zaměstnavatel trvá na výpovědní lhůtě. Co by následovalo, kdyby odešel třeba k 1. březnu i bez souhlasu zaměstnavatele? Hrozí mu nějaké sankce?

Příspěvek na stravování jen pro zaměstnance

  • Zveřejněno: 03.06.2015

Uzavřel jsem dohodu o pracovní činnosti s příspěvkovou organizací. Všem zaměstnancům je z FKSP přispíváno na stravování. Když jsem se informoval, proč to neplatí i pro mě, bylo mi řečeno, že to neumožňují právní předpisy. Je tomu skutečně tak?

Nesouhlas s pracovním posudkem

  • Zveřejněno: 03.06.2015

Při skončení pracovního poměru jsem obdržel pracovní posudek. V posudku jsou však uvedeny skutečnosti, se kterými nesouhlasím. Požádal jsem proto zaměstnavatele, aby posudek částečně upravil. Zaměstnavatel to ale odmítl. Jak mám postupovat dál?