Právní poradna

Musím se písemně hlásit o svůj dlužný nárok?

  • Zveřejněno: 17.04.2015

Prý platí nějaká nová první úprava, podle které musí věřitel písemně upozornit dlužníka (například zaměstnavatele, který mi neposlal výplatu či několik výplat), že mu něco dluží. Pokud tak neučiní, v případě soudního sporu bude jeho žaloba zamítnuta. Je tomu skutečně tak?

Promlčení nároků ve sporu o neplatnost výpovědi

  • Zveřejněno: 23.02.2015

Už tři roky se soudím se zaměstnavatelem o neplatnost výpovědi. Žaloba se týká pouze určení, že výpověď je neplatná. Nyní mám obavu, že by v případě úspěchu mohlo dojít k promlčení některých nároků. Jeden právník mě sdělil, že nemusím mít obavu, že běh promlčecí lhůty začne běžet až po právní moci rozsudku, kde bude určeno, že výpověď je neplatná. Jiný právník mně však sdělil, že to není pravda. Kdy tedy začne běžet promlčecí lhůta?

Pracovní doba matky samoživitelky

  • Zveřejněno: 23.02.2015

Po mateřské dovolené nastupuje matka samoživitelka zpět do zaměstnání, kde před nástupem na mateřskou pracovala na směny. Zaměstnavatel jí určil dvousměnný provoz. Má na to právo? Nebo jí musí umožnit ranní směnu, aby mohla o dítě pečovat?

Náhradní volno za přesčasovou práci

  • Zveřejněno: 23.02.2015

Pracuji jako uklízečka v základní škole. Moje pracovní doba je od 6.00 do 14.30. Když odešla jedna kolegyně na nemocenskou, musely jsme si my zbývající uklízečky rozdělit její pracovní úsek. Ten jsem uklízela každý den od 16.00 do 17.00. Za dobu její nemocenské jsem odpracovala ve svém osobním volnu 16 hodin. Tyto hodiny mi nebyly proplaceny. Můžu si je vybrat jako náhradní volno, je ředitel povinen mi tohle volno umožnit?

Mzda u zkráceného úvazku

  • Zveřejněno: 23.02.2015

Zdravotní sestra pracuje rovnoměrně 2 dny v týdnu po 6 hodinách a je odměňována měsíční mzdou. Je správné, že tato mzda zůstává stejná, když sestra odpracuje jeden měsíc např. 8 dnů a jiný měsíc 9 dnů? A jaký je nárok na dovolenou?