Před 2 dny mě navštívili muž a žena, tvrdili mi, že jsou zástupci mého dodavatele elektrické energie. Prý mi končí smlouva a oni jdou nabídnout uzavření nové smlouvy, abych nemusel vážit cestu k nim. Novou smlouvu jsem podepsal. Požadovali zaplacení poplatku za vyhledání nejlevnější varianty ve výši 1 500 Kč. Poplatek jsem jim zaplatil a oni zaplacení potvrdili na formuláři smlouvy. Druhý den přišli znovu s tím, že budu muset ještě doplatit 2 000 Kč za novou smlouvu. To už mi přišlo divné, zavřel jsem bez dalších řečí dveře a ihned jsem volal svému dodavateli elektrické energie. Ten mi sdělil, že žádné své zástupce do domácností svých odběratelů neposílají. Poradíte mi, co mám dělat?
S obdobnými případy, jako je váš, se setkávám velmi často. Co doporučit všem, které tito prodejci navštíví?
1. Nejednat s nimi, nevpouštět je do svého obydlí. Pokud se s vámi spojí telefonicky, zavěste. Smlouvu totiž můžete uzavřít i telefonicky. Váš dodavatel vás tímto způsobem oslovovat nebude, ale osloví vás řádnou poštovní zásilkou, abyste měli čas a klid nabídku zvážit.
2. V žádném případě neplaťte vůbec žádné poplatky ani zálohy, na nic takového nemají prodejci nárok.
3. Je nezbytné si velmi pozorně a do všech podrobností přečíst smlouvu včetně smluvních podmínek. Především si všímejte toho, zda zde není uveden tzv. aktivační poplatek či různé jiné náklady. Vaší pozornosti nesmí uniknout ani ceny za různé služby, ty slušný dodavatel poskytuje zdarma.
4. Nejednejte s ním, ani pokud chcete změnit dodavatele. V tomto případě je třeba oslovit odbornou poradnu, která se specializuje na tuto problematiku a doporučí vám, který dodavatel je pro vás nejvýhodnější. Touto problematikou se zabývá tato bezplatná energetická poradna: EnergetickaPoradna.cz, Malá 7, 301 00 Plzeň (1. patro), telefony: +420 776 53 22 77, +420 603 16 33 05, e-mail: info@energetickaporadna.cz, web: www.energetickaporadna.cz.
5. Pokud přece jen chcete s prodejcem hovořit, pak ho požádejte, aby řekl, koho zastupuje, a ukázal průkaz. Pokud se představí jako zástupce vašeho stávajícího dodavatele, pak si jeho tvrzení ověřte telefonicky u svého dodavatele.
6. Nikdy neukazujte staré faktury, pokud prodejce tvrdí, že je od vašeho dodavatele. Stávající dodavatel je zná! Prodejci jiných dodavatelů je pod různými výmluvami požadují, aby z nich získali informace a nabídli vám „lepší“ cenu.
7. Pokud si prodejce vytvoří okolo sebe atmosféru spěchu a sepíše smlouvu, nepodepisujte ji. Sdělte mu, že ji podepíšete, až se poradíte s právníkem. Domluvte si další termín až poté, co budete mít možnost nechat si smlouvu překontrolovat. Jde-li o poctivého prodejce, nebude mu to vadit.
8. Nedejte se oklamat tvrzením, že probíhá akce, která končí a potom již nabízené výhody nedostanete. Jde jen o trik, jak získat co nejrychleji váš podpis.
9. Nikdy nedávejte obchodnímu zástupci plnou moc! Většinou ji z vás lákají tím, že za vás všechno zařídí.
10. Pokud až po podpisu „výhodné“ smlouvy zjistíte, že jste podepsali něco, co jste vůbec nechtěli nebo že vás prodejce uvedl v omyl, pak ihned od smlouvy odstupte. Máte na to 14 dnů od uzavření smlouvy přímo ze zákona (občanského a zákona na ochranu spotřebitele), neboť jde o smlouvu uzavřenou mimo prostory obvyklé k podnikání.
11. Vzor najdete na internetu nebo v některé bezplatné poradně. Odstoupení od smlouvy je třeba poslat doporučeným dopisem s dodejkou, abyste měli důkaz o datu odeslání. Lhůta je dodržena, pokud zásilku-dopis, předáte k poštovní přepravì nejpozději poslední den lhůty.
12. Pokud dodavatel převezme poštovní zásilku o odstoupení, je toto doručení platné, ať s ním dodavatel souhlasí či nikoliv. Pokud zásilku nepřevezme, je odstoupení též platné. Pak můžete na smlouvu nahlížet, jako by neexistovala. Při sporu doložíte doručenku jako důkaz.
13. Nestihli jste odstoupit včas? Nemusí být pozdě! Pokud vám nový dodavatel ještě nedodává své služby, můžete od smlouvy odstoupit podle energetického zákona.
14. Už to není možné, protože vám nový dodavatel již začal elektřinu dodávat? Je opět třeba navštívit odborníka, neboť je třeba zjistit řadu skutečností. Například na jakou dobu je smlouva uzavřena. Pokud na dobu určitou, pak obsahuje ustanovení o tom, co, jak a kdy je třeba učinit. Obchodní podmínky jsou často napsány tak, aby je laik nepokládal za důležité, a kvůli tomu nevyužije dobu k odstoupení a smlouva se automaticky obnoví nebo se změní na dobu neurčitou.
15. Další možností je od smlouvy odstoupit, pokud vám dodavatel neoznámí změny v obchodních či smluvních podmínkách (např. došlo k předem neoznámenému zdražení). I tyto možnosti mají svá pravidla a i zde je třeba dopředu vědět, kdy tato možnost existuje a kdy ne.