Společný nájem a výpověď

  • Zveřejněno: 28.08.2015
  • Autor: JUDr. Jitka Kocianová

Ráda bych zjistila možnosti, které mám. Jsem společným nájemcem bytu společně se svým partnerem. Výpovědní doba v nájemní smlouvě je uvedena 3 měsíce, smlouva je uzavřena na dobu určitou. Ve smlouvě je rovněž uvedeno, že „za závazky ze smlouvy odpovídají společní nájemci společně a nerozdílně“. V naší domácnosti začalo docházet k fyzickému násilí ze strany partnera. Mám předjednaný nájem v jiném bytě, ale pokud bych musela dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu vyplývající z nájemní smlouvy v současném bytě, nezbývaly by mi prostředky na úhradu poplatků za nový byt, nehledě na pravděpodobně zvyšující se agresi partnera po zjištění aktuální situace. Se současným pronajímatelem jsem prozatím situaci neřešila, napřed jsem chtěla znát své možnosti, pokud by nebyl ochoten se domluvit například na měsíční výpovědní době. Existuje tedy, prosím, nějaká možnost řešení, pokud by pronajímatel se zkrácenou výpovědní lhůtou nesouhlasil, aniž bych byla nucena platit dva nájmy zároveň? A pokud by nebylo zbytí a byla jsem nucena se z bytu odstěhovat okamžitě a neměla na placení nájmu ve „starém“ bytě, připadá tato povinnost plně na agresora, nebo budu nakonec vedena jako dlužník?

Váš dotaz se týká tzv. společného nájmu bytu, který je upraven v § 2270 a § 2271 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění. Jde o případ, kdy na straně nájemce jste dva nájemci – Vy a Váš partner. Společní nájemci mají stejná práva a povinnosti. Pro společný nájem bytu platí to, co platí pro nájem bytu, a dále se přiměřeně použijí ustanovení občanského zákoníku o společnosti.

Z právních jednání týkajících se společného nájmu jsou společní nájemci vůči pronajímateli a třetím osobám oprávněni a zavázáni společně a nerozdílně (§ 2736, § 2732 odst. 2).

Společná a nerozdílná (solidární) zavázanost vůči pronajímateli (tzv. pasivní solidarita) znamená to, že společní nájemci jsou povinni plnit jeden za všechny a všichni za jednoho. Pronajímatel (jako věřitel) může požadovat celé plnění nebo jeho libovolnou část na všech společných nájemcích, jen na některých, nebo na kterémkoli ze společných nájemců (§ 1872 odst. 1). Je-li např. byt pronajat osobám A a B a nebylo zaplaceno nájemné ve výši 9 000 Kč, je pronajímatel oprávněn si vybrat (a případně žalovat) pouze osobu A a chtít po ní zaplacení celé částky. Společný nájemce A je povinen pronajímateli zaplatit 9 000 Kč a následně žádat po společném nájemci B zaplacení náhrady ve výši 4 500 Kč (§ 1876). Platí to i naopak, když by Vám měl pronajímatel např. vrátit přeplatek za služby. Doporučuji proto, abyste zároveň se skončením společného nájmu bytu pamatovala i na vyřešení těchto záležitostí, aby bylo jasné, že nic pronajímateli nedlužíte a jak má být naloženo s případným přeplatkem na službách.

Zánik společného nájmu bytu

Společný nájem bytu zaniká stejnými způsoby jako nájem bytu obecně (dohodou, výpovědí, uplynutím doby apod.). U společného nájmu bytu se připouští – na rozdíl od společného nájemního práva manželů – aby nájemní právo zaniklo pouze některému ze společných nájemců, aniž by to mělo vliv na existenci nájemního práva ostatních společných nájemců (přiměřené použití § 2739). Je tedy možné, aby v průběhu existence nájemního vztahu počet společných nájemců klesl.

To se může stát například tak, že některý ze společných nájemců pouze svým vlastním jménem a na svůj účet uzavře s pronajímatelem dohodu o skončení nájmu, popř. nájem vypoví. Pronajímatel by měl následně se zbývajícími nájemci uzavřít dodatek ke stávající nájemní smlouvě. Doporučuji, abyste se s pronajímatelem na ukončení společného nájmu bytu za Vaši osobu dohodla, a to písemně. Bohužel, pokud nebude pronajímatel ochoten přistoupit na dohodu, musela byste dát výpověď a běžela by od prvního dne měsíce následujícího po doručení písemné výpovědi pronajímateli tříměsíční výpovědní doba. Jedná se o nájem na dobu určitou, kdy musíte mít závažný důvod, tj. musí nastat změna okolností, které byly při uzavření společného nájmu bytu, pro ukončení nájemního vztahu a po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval (§ 2287 NOZ). Domnívám se, že domácí násilí je dostatečnou změnou okolností pro ukončení společného nájmu bytu.

 

  • Zdroj: portal.osunios.cz