Mzda za účast na školení

  • Zveřejněno: 19.06.2015
  • Autor: Ing. Olga Kreslová

Byl jsem vyslán zaměstnavatelem na školení, které se konalo od 8.00 hod do 15.00. Moje pracovní doba je 7.30 až 16.00 a jsem odměňován měsíční mzdou. Z domu jsem vyjel v 7.00 a vrátil se v 16.00. Zaměstnavatel mi do odpracované doby započítal jen sedm hodin za dobu trvání školení a nařídil mi 1,5 hodiny napracovat, protože prý čas strávený v dopravním prostředku se jako výkon práce nepočítá. Nezdá se mi to správné.

Účast na školení za účelem prohlubování kvalifikace se považuje za výkon práce. Podle § 230 odst. 3 zákoníku práce přisluší za tuto dobu zaměstnanci mzda nebo plat. Pokud je zaměstnanec vyslán na školení mimo sjednané místo výkonu práce, jde zároveň o pracovní cestu.

Výkonem práce je i ostatní činnost na pracovní cestě, která zasahuje do stanovené pracovní doby. A to v souladu s ustanovenim § 210 zákoníku práce: „Doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních ukolů, která spadá do pracovní doby, se považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele, při které se zaměstnanci mzda nebo plat nekrátí. Jestliže však zaměstnanci v důsledku způsobu odměňování mzda nebo plat ušla, přisluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.“

Ve vámi uvedeném případě se tedy do odpracované doby započte i cesta na školeni a ze školeni, která spadá do vaší pracovní doby, tj. i doba od 7.30 do 8.00 hod. a doba od 15.00 do 16.00 hod., i když faktická doba školení v této době již neprobihala. Zaměstnavatel vám tedy nesmí o tuto dobu zkrátit mzdu a ani po vás nemůže požadovat napracování této doby.

 

  • Zdroj: oskovo.cz, Kovák