Dobrý den, jsem těhotná, od listopadu jsem v pracovní neschopnosti a tento týden nastupuji na mateřskou. Jsem státní zaměstnanec, z loňského roku mi zbyla dovolená a letos budu mít nárok také na nějakou poměrnou část. Myslela jsem si, že si dovolenou nechám proplatit po mateřské. Včera jsem mluvila s naší účetní a ta mi tvrdí, že vzhledem k tomu, že od 1. 7. bude účinný zákon o státní službě, tak je to složitější; že nejlepší bude, když si dovolenou budu čerpat až po rodičovské. Což mi přijde divné, mám obavy, aby se mi dovolená dál nekrátila nebo mi úplně nepropadla.
Dobrý den, podle služebního zákona § 7 je státním zaměstnancem fyzická osoba, která byla přijata do služebního poměru a zařazena na služební místo nebo jmenována na služební místo představeného k výkonu některé z činností uvedených v § 5.
Pokud se skutečně na Vás zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, bude od 1. 7. 2015 vztahovat, tak pro dovolenou platí § 103 služebního zákona, který zní takto:
„§ 103
Dovolená a dodatková dovolená
(1) Dovolená státních zaměstnanců činí 5 týdnů v kalendářním roce; jinak se řídí § 211 písm. a) a b) a § 212 až 223 zákoníku práce.
(2) Čerpání dovolené a dodatkové dovolené nařizuje písemně služební orgán.
(3) Za dobu čerpání dovolené a dodatkové dovolené přísluší státnímu zaměstnanci náhrada platu ve výši průměrného výdělku.“
Jak je z citace patrno, použije se pro dovolenou zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (viz § 103 odst. 1 služebního zákona), takže před skončením mateřské dovolené požádáte v souladu s § 217 odst. 5 zákoníku práce o dovolenou tak, aby bezprostředně navazovala na konec mateřské dovolené (tato dovolená se nekrátí), a po vyčerpání dovolené požádáte o rodičovskou dovolenou.
Zaměstnavatel Vás mylně informoval, v tomto ohledu se nic nezměnilo.