Právní poradna
Lze uzavřít pracovní smlouvu ústně?
Před časem jsem nastupoval do nového zaměstnání. Můj zaměstnavatel trval na tom, že se na pracovním poměru dohodneme nejdříve jen ústně a až po dvou týdnech stvrdíme pracovní smlouvu písemně. Když jsem namítal, že pracovní smlouva musí být podle zákoníku práce sepsaná písemně, tvrdil, že to není nutné a pracovní smlouva může platně vzniknout i ústně. Je to pravda? Co kdyby se pak po dvou týdnech zaměstnavatel rozhodl, že se mnou písemnou smlouvu neuzavře, znamenalo by to ukončení pracovního poměru?
Nejasnosti v odměňování za práci přesčas
Jak je to podle novely zákoníku práce s odměňováním za práci přesčas? Dostávají se ke mně dost protichůdné informace a ráda bych si v tom konečně udělala jasno.
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Závodní výbor vede sezaměstnavatelem spor ohledně možnosti zvýšit příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Zaměstnavatel tvrdí, že tento příplatek nelze zvýšit, a má na to i nějaký právní výklad. Je to pravda?
Kdo má právo na informace od zaměstnavatele
V § 276 zákoníku práce se uvádí, že právo na informace a projednání mají pouze zaměstnanci v pracovněprávním vztahu. Předsedou naší odborové organizace je důchodce, který v pracovněprávním vztahu není. Má podle nějakého jiného výkladu právo na tyto informace od zaměstnavatele? Nebo se tyto informace budou projednávat prostřednictvím např. místopředsedy, který pracovní smlouvu se zaměstnavatelem má?
Kolik času musím napracovat při pozdním příchodu do práce
Musím při pozdním příchodu do zaměstnání (protože jsem například zaspal) napracovat jen tuto dobu, dejme tomu třeba 7 minut? Anebo musím napracovat např. 30 min, protože elektronická sněmovnice tak krátký interval nezná?