Práce, kterou nelze přerušit

  • Zveřejněno: 15.01.2015
  • Autor: (zr)

Zaměstnanci pracují ve 12hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce (jde o vrátné) nesmějí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim dvě třicetiminutové přestávky v práci, třebaže je nemohou čerpat. Je jeho postup správný?

Na podobný dotaz jsme v Sondách odpovídali již několikrát. Postup zaměstnavatele samozřejmě není správný. V § 88 odst. 1 zákoníku práce je uvedeno: „Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby.“

Z výše uvedeného vyplývá, že mu za tuto dobu náleží i mzda (plat). Při stanovení, kterým zaměstnancům nebudou poskytovány přestávky v práci, ale místo toho přiměřená doba na oddech a jídlo, musí zaměstnavatel v případě kontroly být schopen prokázat, že se jedná o práce, které nemohou být přerušeny, tedy že nelze zajistit vystřídání těchto zaměstnanců. Rovněž musí přihlédnout k hlediskům BOZP, např. náročnosti práce.

Zaměstnavatel je v tomto případě povinen příslušným zaměstnancům poskytovat mzdu za 12 hodin. V tomto smyslu rozhodují i soudy.

  • Zdroj: e-sondy.cz