Právní poradna

Jak se bránit proti radikálnímu snížení mzdy

  • Zveřejněno: 12.11.2014

Zaměstnavatel nám snížil normy o 50 %. Nikdo nás předem neinformoval, nic jsme nepodepsali - má na to zaměstnavatel právo? Jestliže s tím nesouhlasím, můžu odejít ze zaměstnání takříkajíc na hodinu, nebo musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu a pracovat za polovinu mzdy?

Řádná dovolená po skončení mateřské dovolené

  • Zveřejněno: 12.11.2014

Jsem členka závodního výboru jedné odborové organizace. Již delší dobu vedeme spor se zaměstnavatelem ohledně čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel nám tvrdí, že jsou na tento problém dva různé právní názory. Shodujeme se na tom, že zaměstnankyně musí v tom kalendářním roce splnit podmínku odpracování 60 dnů. Spor je však v tom, které doby se do 60 dnů započítávají a ke kterému dni musí být splněna podmínka odpracování 60 dnů.

Podle názoru zaměstnavatele se do 60 dnů započítává nevyčerpaná dovolená z předchozích roků a mateřská dovolená a podmínka odpracování 60 dnů se posuzuje ke dni, kdy končí mateřská dovolená. Podle jiného právního názoru se sečte nevyčerpaná dovolená, mateřská dovolená a dovolená z běžného roku. Který právní názor je správný?

Zdravotní pojištění při studiu v cizině

  • Zveřejněno: 12.11.2014

Syn bude od dalšího školního roku studovat střední školu v Bratislavě. Jak bude mít zajištěnou, resp. placenou zdravotní péči? Existuje nějaká mezistátní dohoda o uznání pojištění mezi Českem a Slovenskem pro takové případy, nebo se musí uzavřít nějaký doplněk pojištění?

Práce, kterou nelze přerušit

  • Zveřejněno: 12.11.2014

Zaměstnanci pracují ve 12 hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce (jde o vrátné) nesmějí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim dvě třicetiminutové přestávky v práci, třebaže je nemohou čerpat. Je jeho postup správný?