Právní poradna

Může vnitřní předpis obejít kolektivní smlouvu?

  • Zveřejněno: 15.06.2016

Kolektivní smlouva uzavřená mezi naší odborovou organizací a zaměstnavatelem upravuje, že zaměstnavatel v každém roce valorizuje tarifní mzdy zaměstnanců nejméně o částku, která odpovídá inflaci za loňský rok. Zaměstnavatel teď odborovou organizaci vyzval, aby toto ujednání bylo v kolektivní smlouvě změněno (chce, aby spodní hranicí valorizace bylo pouhé 1 %, nikoliv výše inflace), a oznámil, že pokud nedojde k dohodě, vydá bez souhlasu odborové organizace vnitřní předpis a v něm tuto valorizaci upraví bez jejího souhlasu. Může zaměstnavatel vydávat vnitřní předpisy i bez souhlasu odborů?

Dovolená při změně úvazku během roku

  • Zveřejněno: 15.06.2016

Zaměstnanec pracoval v období leden až září 2015 tři dny v týdnu a celkem odpracoval při tomto režimu 117 směn. Od 1. 10. 2015 má změnu v počtu směn v týdnu na 5 a do konce roku odpracoval 65 směn. Jakým postupem se vypočítá celkový nárok na dovolenou za rok 2015?

Pracovní doba matky samoživitelky

  • Zveřejněno: 07.06.2016

Po mateřské dovolené nastupuje matka samoživitelka zpět do zaměstnání, kde před nástupem na mateřskou pracovala na směny. Zaměstnavatel jí určil dvousměnný provoz. Má na to právo? Nebo jí musí umožnit ranní směnu, aby mohla o dítě pečovat?

Co musí obsahovat pracovní smlouva pro sezónní brigádníky

  • Zveřejněno: 07.06.2016

Je pracovní smlouva pro brigádníky na letní nebo zimní sezónu platná, pokud je uzavřená na dobu určitou a není v ní uvedená týdenní pracovní doba? (V ostatním ujednání smlouvy je dodatek.) Jde o to, že se jedná o sezónní zaměstnání, které je podmíněno příznivým počasím, a zaměstnanec je vyplácen podle skutečně odpracovaných hodin, které vykazuje na „měsíčním výkazu práce“.