Podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti
Byla jsem propuštěna ze zaměstnání a nemohu sehnat práci. Za jakých podmínek získám nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Byla jsem propuštěna ze zaměstnání a nemohu sehnat práci. Za jakých podmínek získám nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Prý lze sjednat takový příplatek za práci v noci a v sobotu a v neděli, který je nižší, než jak ho stanovuje zákoník práce, a teoreticky se dokonce může blížit nule. Je to pravda?
Zaměstnankyně pracuje v místní knihovně na půl úvazku, tj. 20 hodin týdně. Má nepravidelné směny pondělí a středa 7 hodin, sobota šest hodin. Na kolik dnů dovolené má nárok? Při 8hodinové pracovní době by měla 25 dnů. Jak vykazovat čerpání jednoho, dvou a více dnů?
Vlastním malou stavební firmu. Mému zaměstnanci, který podle pracovní smlouvy vykonává práci zedníka, byl od 1. 11. 2015 přiznán invalidní důchod prvního stupně. Lékařka mu vystavila posudek, že práci zedníka už vykonávat nesmí. Jelikož jinou práci pro něj nemám, na základě tohoto posudku jsem mu dal výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. e) zákoníku práce. On se proti tomu okamžitě odvolal: „Vzhledem k tomu, že jsem poživatelem ČID, je zaměstnavatel povinen mi zajistit vhodné zaměstnání. Výpovědní doba skončí teprve až zaměstnavatel tuto povinnost splní.“ Vyhledávám pro něj vhodná pracovní místa na internetu a nabídky mu předávám, ať si sám do těch firem zajde. Už jsem mu předal minimálně 12 takových nabídek. Všechny ale odmítl. Jak mám dál postupovat, aby se případ nevlekl donekonečna? A jakým způsobem ho mám platit?
Máme stanovené přestávky po 15 minutách, a to od 9.00 do 9.15 hod. a od 12.00 do 12.15 hod. Pracuji od 8.00 a v době uzávěrek pracuji delší pracovní dobu. Nevím, jak počítat přestávku, pokud přijdu do práce v 8 hodin a končím v 19 hodin. Mám po odečtení přestávky odpracováno 10,5 hodiny, nebo jen 10?
Pracuji jako obchodní zástupce ve strojírenské firmě po většinu pracovního času u počítače na pracovišti, bez výjezdu za zákazníky (tj. nejsem ve stálém kontaktu s případnými klienty). Vedoucí na nás požaduje chodit do zaměstnání v obleku a kravatě. Má právo toto vyžadovat, když mi firma nepřispívá ani minimální částkou na oblečení? Když očekávám nějakou návštěvu na mém pracovišti, na jednání si pochopitelně kravatu a sako vezmu... Za nedodržení tohoto příkazu nám hrozí pokuta.