Právní poradna

Omezení prodejní doby ve svátcích

  • Zveřejněno: 13.08.2016

Od 1. 10. 2016 je na základě zák. č. 223/2016 Sb. omezena prodejní doba v maloobchodě a velkoobchodě. V maloobchodě a velkoobchodě je zakázán prodej v následujícím článku uvedených státních a ostatních svátcích.

Plané neštovice jako pracovní úraz?

  • Zveřejněno: 10.08.2016

Naše zaměstnankyně - pečovatelka - uklízela u klientky, kde se nakazila planými neštovicemi. Klientka jí ukazovala, že má na zádech červené skvrny s mokvavými puchýřky. Pečovatelka kontaktovala rodinu klientky. Po odchodu z bytu šla do sídla firmy a již cestou se jí objevily skvrny na předloktí - celkem 8 skvrn. Druhý den navštívila kožní lékařku, která jí diagnostikovala plané neštovice. Na neschopence má označen pracovní úraz. Náš technik BOZP nám napsal, že nejde o pracovní úraz a že se máme obrátit na kliniku nemoci z povolání, aby se k případu vyjádřili. Jde o pracovní úraz?

Vytýkací dopis

  • Zveřejněno: 13.07.2016

V práci jsem dostala vytýkací dopis za nedodržení pracovního postupu, protože byly vyrobeny zmetky. Vytýkací dopis jsem odmítla podepsat, protože jsem pracovní postup dodržela, zmetky jsme sice vyráběli, ale bylo to špatným nastavením lisu, za který zodpovídá seřizovač, chybu, kterou jsme způsobili při výrobě, mám kontrolovat pouze vizuálně. Při vizuální kontrole tu danou chybu nepoznáte i při nejlepší vůli. Zajímalo by mě, zda je vlastně i v případě odmítnutí podepsání vytýkacího dopisu dopis pro zaměstnavatele platný a jak se mohu bránit, když stoprocentně jsem já chybu neudělala. Všude jsem se dočetla, že je pro zaměstnavatele dopis i tak platný, což mi přijde hodně nespravedlivé, pak je mohou psát všem a za co chtějí, ač člověk nic neudělá, nebo udělá.

Zpětné přiznání důchodu a nemocenského

  • Zveřejněno: 03.07.2016

Jsem zaměstnanec a mám dotaz, který se týká dvou sociálních dávek, a to starobního důchodu a nemocenského. Konkrétně se mi jedná o to, zda je možno požádat o některou z těchto dávek zpětně, nebo jen do budoucna. Pokud to lze učinit, zajímá mě, o kolik dnů.

Práce přesčas

  • Zveřejněno: 01.07.2016

Mohu požádat o odpověď stran slučování přesčasů za období 3 měsíců a s tímto spojené proplácení až 3. měsíc? Zaměstnavatel po nás chce souhlas s tím, že přesčasy se budou proplácet jednou za 3 měsíce; zdůvodňují to lepší administrativou a hlavně tím, že to chtějí lidé (nám se nic takového nedoneslo). Dalším argumentem je ten fakt, že si lidé budou moci nakumulovat volno a to si následně vybrat. Nicméně jsme přesvědčeni o tom, že to tak prosté nebude, a co se nám nabízí jako hlavní záměr, je to, že jednoduše, když nebude práce, dostanou lidé „dobrovolně“ volno z tohoto přesčasu namísto prostoje.

Slabší strana v soukromém právu

  • Zveřejněno: 28.06.2016

Soukromé právo stojí zcela zásadně na autonomii vůle a rovnosti stran. Nejenom zákoník práce, ale také základní předpis soukromého práva - občanský zákoník - nicméně ví, že v životě - a zejména při uzavírání závazků - si velmi často účastníci právních vztahů de facto rovni nejsou, a že autonomie vůle může být touto skutečností velmi pokřivena až znemožněna.