Manželka je doma s prvním dítětem, pobírá rodičovský příspěvek a znovu otěhotněla. Bude mít na druhé dítě nárok na mateřskou a z čeho by se počítala?
Odpověď na váš dotaz budeme hledat v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.
Předpokládáme, že vaše manželka je v současné době nemocensky pojištěna podle § 5 písm. č. 1, tedy že je zaměstnána v pracovním poměru. Přitom pečuje o dítě do 3 let, je na rodičovské dovolené a pobírá rodičovský příspěvek jako dávku státní sociální podpory v souladu se zákonem č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.
Druhy dávek poskytovaných z nemocenského pojištění:
- nemocenské,
- peněžitá pomoc v mateřství, lidově nazývaná mateřská,
- ošetřovné,
- vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství se poskytují všem pojištěncům. Ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v mateřství se neposkytují osobám samostatně výdělečně činným, zaměstnancům činným na základě dohody o pracovní činnosti a zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce, zahraničním zaměstnancům, členům kolektivních orgánů právnické osoby, odsouzeným ve výkonu trestu odnětí svobody zařazeným do práce, dobrovolným pracovníkům pečovatelské služby, pojištěncům, kteří jsou žáky nebo studenty, ze zaměstnání, které spadá výlučně do období školních prázdnin, a zaměstnancům účastným nemocenského pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu; ošetřovné se dále neposkytuje osobám ve služebním poměru a domáckým zaměstnancům.
Na rozdíl od nemocenského, na které po zániku pojištění může vzniknout nárok v ochranné lhůtě pouhých 7 kalendářních dnů, pro peněžitou pomoc v mateřství je ochranná lhůta delší. Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě, která činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Toto ustanovení by se však vaší manželky týkalo, pouze kdyby ukončila pracovní poměr.
Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den se stanoví v jednotné sazbě 70 %; tato sazba platí od prvního dne podpůrčí doby po celou dobu výplaty peněžité pomoci v mateřství.
Vyměřovacím základem je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, kterou je v tomto případě nástup na mateřskou. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.