Zdědil jsem nedávno poměrně vysokou částku. Zároveň jsem shodou okolností ztratil zaměstnání. Přihlásil jsem se na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Brzy mi uplyne doba poskytování podpory v nezaměstnanosti. Podle mých propočtů bych pak mohl být asi 5 let „doma“, čili bez práce. Vztahovaly by se na mě nějaké povinnosti ohledně zdravotního a sociálního pojistného?
Předně, z částky, kterou jste zdědil, neodvádíte pojistné na sociální zabezpečení, ani pojistné na veřejné zdravotní pojištění.
Co se týká evidence u úřadu práce, doporučujeme vám ji po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti zbytečně neukončovat. Samozřejmě ji však může ukončit úřad práce, např. když odmítnete přijmout vhodné zaměstnání, které vám zprostředkuje.
Setrvání v evidenci může mít vliv právě na vaši povinnost platit pojistné a též na váš budoucí starobní důchod. Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti je náhradní dobou pojištění pro účely výpočtu výše důchodu vždy. Započítává se však 80 %. Doba v evidenci bez pobírání podpory je pak náhradní dobou v rozsahu nejvýše 3 let, přitom však doba, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku.
Budete-li nadále bez zaměstnání a budete žít ze zděděných peněz, můžeme vám doporučit, abyste využil možnosti, kterou dává zákon č. 155/1995 Sb., a to dobrovolného důchodového pojištění.
Pojištění jsou dobrovolně účastny dle § 6 odst. 2 zákona osoby starší 18 let, jestliže podaly přihlášku k účasti na pojištění. Účast na pojištění těchto osob je však možná v rozsahu nejvýše 15 let. Za dobu přede dnem podání přihlášky je přitom účast na pojištění možná nejvýše v rozsahu jednoho roku bezprostředně před tímto dnem.
Dobou pojištění je doba účasti na pojištění osoby uvedené v § 6, za kterou bylo v České republice zaplaceno pojistné, a to nejdříve ode dne zaplacení pojistného. Účast na pojištění je možná nejdéle do dne, který bezprostředně předchází dni vzniku nároku na starobní důchod.
V dotazu neuvádíte svůj věk, ale pro úplnost dodáváme, že existuje též možnost využít přiznání kráceného předčasného starobního důchodu (až 5 let před dosažením důchodového věku), nebo tzv. předdůchodu. Toho ovšem jen tehdy, pokud jste po určitou dobu účasten penzijního připojištění/důchodového spoření a máte naspořenou určitou částku. Do předdůchodu můžete odejít dva až pět let před tím, než dosáhnete důchodového věku.
Jak jsme uvedli v úvodu, ze zděděné částky neodvádíte ani zdravotní pojištění. Po dobu setrvání v evidenci uchazečů u úřadu práce za vás hradí zdravotní pojistné stát (§ 7 zákona č. 48/1997 Sb.), po skončení se pak stáváte tzv. osobou bez zdanitelných příjmů (OBZ) s povinností hradit měsíčně 13,5 % z aktuální výše minimální mzdy.