Právní poradna

Nesouhlas s pracovním posudkem

  • Zveřejněno: 28.04.2014

Při skončení pracovního poměru jsem obdržel pracovní posudek. V posudku jsou však uvedeny skutečnosti, se kterými nesouhlasím. Požádal jsem proto zaměstnavatele, aby posudek částečně upravil. Zaměstnavatel to ale odmítl. Jak mám postupovat dál?

Sankce za nedodržení výpovědní lhůty

  • Zveřejněno: 28.04.2014

Syn je zaměstnán v soukromé firmě a rád by změnil zaměstnání. Jelikož firma měla přes vánoční svátky dovolenou, nebyl tam nikdo, kdo by výpověď převzal a proto byla přijata až v lednu. Běží tedy dvouměsíční výpovědní lhůta, což znamená, že syn může být uvolněn až od 1. dubna. Pokusil se domluvit na dohodě o skončení pracovního poměru k 31. 1. 2014, ale zaměstnavatel na to nepřistoupil a trvá na dodržení výpovědní lhůty. Syn by potřeboval skončit a dokonce za sebe sehnal náhradu, přesto zaměstnavatel trvá na výpovědní lhůtě. Co by následovalo, kdyby odešel třeba k 1. březnu i bez souhlasu zaměstnavatele? Hrozí mu nějaké sankce?

Úhrada plánované zdravotní péče v cizině

  • Zveřejněno: 22.04.2014

Lze asi předpokládat, že na základě evropské směrnice o možnosti čerpání zdravotní péče kdekoli v EU sem cizinci budou častěji vyjíždět za kvalitní a levnější péčí. Může se stát, že kvůli nim budou naši lidé třeba na operace déle čekat?

Přestávky v práci a prostoj v nepřerušeném provozu

  • Zveřejněno: 22.04.2014

Pracuji v nepřetržitém provozu, moje směny jsou dvanáctihodinové. Je pravda, že mám po každých dvou odpracovaných hodinách nárok na desetiminutovou přestávku?
A druhý dotaz: pokud zaměstnavatel udělá odstávku na dobu, na kterou vycházela podle rozpisu směn moje směna, je povinen mi ji proplatit? V jaké výši? Konkrétně v mém případě se jednalo o směnu v den státního svátku, tudíž ještě mnohem lépe placenou než je směna běžná...

Rizikové těhotenství ve zkušební době

  • Zveřejněno: 22.04.2014

Jsem ve zkušební době. Pokud zjistím, že jsem gravidní a budu si muset s ohledem na věk (rizikové těhotenství) vzít pracovní neschopnost, může se mnou zaměstnavatel z tohoto důvodu rozvázat pracovní poměr? Budu mít tím pádem vůbec nárok na mateřskou?

Změnila se právní úprava přesčasů?

  • Zveřejněno: 22.04.2014

Došlo od 1. ledna 2014 k nějakým změnám týkajícím se přesčasové práce? Mám za to, že nadále platí pravidlo, podle kterého smí zaměstnavatel zaměstnanci nařídit práci přesčas na dny pracovního klidu (sobota, neděle) jen za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 zákoníku práce. Momentální mimořádná zakázka podle mého názoru do uvedených podmínek nespadá. Náš zaměstnavatel namlouvá zaměstnancům, že vyšel nový občanský zákoník, podle kterého lze toto nařídit. Má občanský zákoník něco společného se zákoníkem práce a úpravou práce přesčas?