Aktuálně

Psychologicky je tato vlna odlišná. Mnozí podnikatelé uvažují, že skončí, říká exguvernér ČNB Miroslav Singer

  • Zveřejněno: 17.10.2020

Česká ekonomika se letos podle centrální banky kvůli koronaviru propadne víc než o plánovaných 8,2 procenta. Vláda v pátek schvaluje další náhradu ztrát, třeba kompenzační bonus pro drobné podnikatele nebo prodloužení státních záruk za firemní půjčky až do konce příštího roku. V řadě případů to ale nemusí stačit, uvedl host pořadu Události, komentáře České televize, ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle druhého hosta, předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, bude rozhodující roli hrát také doba, po jakou budou muset zůstat provozovny uzavřeny.

Josef Středula a Jaroslav Hanák: Ochráníme-li zaměstnance, ochráníme ekonomiku

  • Zveřejněno: 17.10.2020
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR deklarují společný zájem na tom, jak v extrémně se zhoršující pandemické situaci, co nejvíce ochránit lidi, kteří musí zajišťovat výrobu, služby, dopravu a veškeré další služby a provozy, kde je nutná osobní přítomnost zaměstnanců na pracovišti.

Návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2021

  • Zveřejněno: 17.10.2020
Ministryně financí představila návrh státního rozpočtu na rok 2021 a zdůraznila, že daňový balíček, který momentálně projednává Poslanecká sněmovna Parkamentu ČR, není součástí tohoto návrhu (čili zrušení superhrubé mzdy není součástí návrhu státního rozpočtu).

Peníze na distanční výuku zatím nedorazily

  • Zveřejněno: 17.10.2020
Vláda nařídila školám distanční výuku, nedokázala jim pro to včas zajistit podmínky. Slíbila přes miliardu korun na laptopy, ta ale zatím nedorazila. Mnohé školy  stále nemají počítače pro děti z rodin, které si je nemohou dovolit. “Je to nešťastné, ale peníze musí nejdřív projít rozpočty krajů, ty to musí zúřadovat a tím se to celé zdrželo,” potvrdil serveru NEOVLIVNI.CZ  předseda školských odborů František Dobšík.

Aktuální informace pro rodiče: Postup při žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020

  • Zveřejněno: 17.10.2020
S ohledem na uzavření prvních stupňů základních škol v ČR dne 14. 10. 2020, budou moci rodiče dětí mladších 10 let žádat o ošetřovné z důvodu uzavření školy. Momentálně však není ukončen legislativní proces zákona, který upravuje podmínky poskytování ošetřovného při současné epidemii, v příštím týdnu ho bude ve zrychleném režimu projednávat Poslanecká sněmovna.
 
Z tohoto důvodu žádáme rodiče, aby prozatím s řešením žádosti o ošetřovné vyčkali, než bude legislativní proces dokončen. Na webových stránkách ČSSZ pak bude obratem zveřejněn nový formulář žádosti o ošetřovné, který rodič vyplní a předá svému zaměstnavateli. Není třeba se bát, že by Vám nárok na ošetřovné propadnul.
 
V tuto chvíli tedy rodiče, kteří zůstali s dětmi doma, musí pouze o této skutečnosti informovat svého zaměstnavatele.