Aktuálně

Francie se připravuje na všeobecný kolaps, bude generální stávka

  • Zveřejněno: 05.12.2019

Čtvrteční plánovaná generální stávka ve Francii by mohla ochromit celou zemi. Na neomezenou dobu hodlají přerušit práci zaměstnanci pařížského dopravního podniku RATP, železnic, dopravců v kamionové dopravě i v letecké společnosti Air France. deník
 

Polovina Čechů bere více než 29 549 korun měsíčně

  • Zveřejněno: 05.12.2019

Průměrná hrubá měsíční mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku dosahovala 33 697 korun. To je o 2194 korun více než ve stejném období loňského roku. Medián mezd činil 29 549 korun, což znamená, že přesně polovina Čechů brala více, než činí tato částka. Naopak přesně polovina má nižší mzdu. Novinky.cz

Poslanecká sněmovna schválila rozpočet, přidala na sociální služby. Návrhy opozice zamítla

  • Zveřejněno: 05.12.2019

Poslanci schválili ve středu návrh státního rozpočtu na rok 2020, který počítá se schodkem 40 miliard korun. Zákonodárci navrhli více než 150 dílčích přesunů peněz mezi kapitolami, zejména kvůli školství a sociálním službám. Naprostá většina jich však neuspěla. Návrhy opozice neprošly, bylo schváleno jen několik dříve předjednaných změn od rozpočtového výboru či návrhů KSČM. Pro návrh hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 82 hlasů. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman, který již dříve uvedl, že tak učiní.

Stát přitvrdí cizincům zkoušku z češtiny

  • Zveřejněno: 04.12.2019
O tom, že je třeba přitvrdit vůči cizincům, kteří chtějí v Česku trvale žít, se mluví od roku 2016. Aby byli samostatnější, nezávislí a nebyli odkázáni na tlumočníka, zní hlavní argumenty. Teď vláda chystá zpřísnění jazykové zkoušky a posvítit si chce i na podvodníky. Někteří cizinci totiž při testech používali mobil nebo za sebe dokonce nasazovali dubléry.

Průměrná mzda stoupla na 33.697 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou

  • Zveřejněno: 04.12.2019

Průměrná mzda v České republice se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33.697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Podle zpravodajství České televize údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Přičemž Česká televize upozorňuje, že obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Analytici očekávali, že reálný růst mezd zpomalí pod čtyři procenta.