Aktuálně

Otázky a odpovědi k rozpočtu EU: společná zemědělská politika a společná rybářská politika

  • Zveřejněno: 05.06.2020
Evropská komise představila dne 27. května 2020 významný plán na podporu oživení pro Evropu založený na využití plného potenciálu rozpočtu EU s cílem pomoci napravit hospodářské a sociální škody způsobené pandemií koronaviru, nastartovat evropské oživení a chránit a vytvářet pracovní místa. Tento návrh zahrnuje nový nástroj na podporu oživení, Next Generation EU, v rámci zdokonaleného dlouhodobého rozpočtu EU. V této souvislosti navrhuje Komise posílit peněžní prostředky, které jsou k dispozici na podporu zemědělců a venkovských oblastí, jakož i odvětví rybolovu při oživení a realizaci Zelené dohody pro Evropu, a zejména nové strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ a nové strategie biologické rozmanitosti.

Nezaměstnanost se v květnu zvyšovala mírněji. Čísla jsou podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové slušná

  • Zveřejněno: 05.06.2020

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta. Podle zpravodajství České televize oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit dnes.

 

Mzdy v Česku dlouhodobě rostly rychleji než v celé EU

  • Zveřejněno: 05.06.2020
Mzdy českých zaměstnanců byly v loňském roce na úrovni 43 % průměru Evropské unie. Dynamika růstu domácích výdělků byla od roku 2010 podstatně vyšší než v západoevropských státech, takže docházelo k jejich sbližování. V návaznosti na aktuální data za 1. čtvrtletí představil ČSÚ podrobné údaje o mezinárodním srovnání mzdových trendů v EU.

Nevydírejte nás! Francie není Divoký západ, vzkazují Ryanairu zaměstnanci

  • Zveřejněno: 05.06.2020
Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair snižuje platy. Zaměstnanci přijdou o 10 až 20 procent peněz. Francouzská část posádky však na to konto firmu obviňuje z vydírání. Zaměstnanci totiž mohou buď sníženou mzdu přijmout, nebo ztratí práci. Na něco podobného si přitom v minulosti stěžovaly i letušky z Česka. iDNES

VIDEO: Tisková konference OSZSP ČR a LOK-SČL

  • Zveřejněno: 05.06.2020
Tisková konference Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů a Odbborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR na téma: Práce zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách při pandemii COVID-19 a ocenění za ni, sliby politiků a skutečnost.

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o pět procent na 34 077 korun

  • Zveřejněno: 05.06.2020
Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1610 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,4 procenta, což je nejméně od konce roku 2013. Horší vývoj mezd lze podle ekonomů čekat v 2. čtvrtletí. ČT