Analýzy

Vyjádření k cenám potravin

  • Zveřejněno: 27.01.2023

Pan Pavel, kandidát na prezidenta, se ve středeční televizní diskusi nechal slyšet, že prý za vysoké ceny potravin a za jejich růst mohou zemědělci. Nic není vzdálenějšího pravdě než takové tvrzení. Bohužel to také dokazuje, že o českém zemědělství a jeho problémech pan Pavel neví skoro nic.

Projev premiéra Petra Fialy neodpovídal skutečnosti, říká národohospodář Jaroslav Ungerman

  • Zveřejněno: 26.06.2022
Řadu tvrzení, která neodpovídají skutečnosti, našel národohospodář Jaroslav Ungerman v projevu předsedy vlády Petra Fialy, v jeho jakémsi provolání k národu. V rozhovoru pro Parlamentní listy, ekonom cupuje premiérův výrok za výrokem, ať už se jedná o údajné dodávky zemního plynu z Norska, získaný podíl na terminálu se stlačeným zemním plynem nebo převzetí kontroly nad klíčovými elektrárnami.

Neschopná vláda a regulace cen

  • Zveřejněno: 15.03.2022

Každý den vidíme, jak rostou ceny. Doslova před očima. Jak je to dlouho, kdy litr benzinu na čerpacích stanicích stál 35 Kč – a nám se to zdálo strašně moc. Dnes jsme už na 50 korunách za litr a někteří „vtipálci“ už by se sázeli, zda se cena dostane přes 60 Kč a především, jak dlouho to bude trvat.  Vidíme také, že v západní Evropě je již benzín za více než 2 eura.

Růst cen v lednu 2022 - už Fialova drahota?

  • Zveřejněno: 22.02.2022

O deset procent jsou vyšší ceny v lednu 2022 oproti lednu 2021. Přesně to je o 9,9 %, ale kdo z občanů pozná, že to ještě není deset procent? Většina z nás má pocit, že je to ještě více.