Analýzy

O ceně masa

  • Zveřejněno: 25.02.2020

Když byla před nedávnem zveřejněna pravidelná měsíční statistika o růstu spotřebitelských cen, bylo to pro mnohé překvapení. Najednou se ukázalo, že spotřebitelské ceny v lednu 2020 byly vyšší oproti lednu minulého roku o 3,6 % vyšší a dokonce oproti prosinci minulého roku byly až o 1,5 % vyšší.

Cena piva

  • Zveřejněno: 10.02.2020

Tak to se ministryni financí Schillerové moc nepovedlo. Vymyslet si, že pomůžeme hospodám tím, že stanovíme dvě sazby DPH na pivo - dát 10 % sazbu DPH pro pivo, které vypijeme v hospodě a 21 % na pivo, které si odneseme z hospody ve džbánku domů resp. pro pivo, které si koupíme v supermarketu jako lahváč – to je opravdu na pováženou.

Jak dál se stravenkami ?

  • Zveřejněno: 10.02.2020

Tak se prý na nás žene revoluce. Po tom, co vláda přišla s myšlenkou, že nám všem zlevní čepované pivo, což samo o sobě je něco neuvěřitelného – protože kdy v minulosti se stalo, aby se zlevnilo pivo, je tu další revoluční návrh – dáme všem zaměstnancům peníze, aby se mohli pořádně najíst. Samozřejmě, že v zaměstnání -  ještě některým z nich dopřejeme, aby si k tomu obědu dali i levnější pivo. Tohle snad nikde v Evropě není a myslím, že ani dlouho ještě nebude.  Asi proto ministryně Schillerová mluvila v mediích o tom, že chystá  revoluci.

Malé zamyšlení nad brexitem i něčem jiném

  • Zveřejněno: 13.01.2020

V těchto týdnech se moci nad „Evropou“ ujímá nové generace politiků. Byla přestavena nová Evropská komise, kde jsou některé nové tváře, ale také část těch, kteří už tam pár let odsloužili a tak víme, co od nich můžeme čekat. Dokonce je to tak, že ČR bude mít v nové komisi opět svého místopředsedu, byť se bude paní Jourová věnovat málo vděčnému tématu spravedlnosti a právnímu státu. To není zrovna vděčné téma, zejména pokud se začne věnovat našim sousedům z V4 – Polsku a Maďarsku.

Energetika a EHSV

  • Zveřejněno: 02.05.2017

Diskuse Evropského hospodářského a sociálního výboru k problematice energetické unie je nesporně velmi potřebná. EU už nemá příliš tradičních zdrojů energie jako je uhlí či ropa. Uhlí už dávno na svém území vytěžila a ropu jakbysmet, také zásoby zemního plynu nejsou neomezené a tenčí se.