Právní poradna

Stanovená týdenní pracovní doba u směnného provozu

  • Zveřejněno: 01.09.2017

Jsem zaměstnána ve směnném provoze, kde pracujeme ve třech směnách. Ovšem naše směny se tzv. překrývají, zaměstnanci současně pracují 15 minut. Nyní vznikl spor, zda se vůbec jedná o směnný provoz, zda máme mít pracovní dobu 37,5 hodin týdně, nebo 40 hodin týdně.

Nechce se vám na team-building?

  • Zveřejněno: 24.08.2017

Může zaměstnanec odmítnout účast na tzv. team-buildingu pořádaném zaměstnavatelem, pokud se koná mimo běžnou pracovní dobu (rozvrh pracovních směn) nebo jej odmítnout, i když se koná v pracovní době?

Cestovní náhrady

  • Zveřejněno: 20.08.2017

Prosím o vysvětlení § 152 písm. c) zákoníku práce. Jde mně o tento příklad. Moje pracovní doba činí 40 hodin týdně a je rozvržena do 5 dnů v týdnu. Vzhledem k tomu, že je někdy hodně práce, zaměstnavatel potřebuje, abych šel do práce i v sobotu. Často odpracuji celou další směnu, tj. 8 hodin. Dojíždím autobusem. Mám nárok na cestovné a na stravné? Slyšel jsem na to různé názory. Podle jednoho se na tento můj případ § 152c ZP nevztahuje, podle jiného ano a podle dalšího nelze poskytnout stravné, protože by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Jsem zaměstnán v akciové společnosti.

Snižování úvazku

  • Zveřejněno: 18.08.2017

Před začátkem školního roku mi ředitel školy oznámil, že pro mě nemá hodiny a snižuje mi úvazek, přičemž mi předložil rozvrh hodin. Může to udělat? Počet tříd ve škole se nezměnil a počet žáků na třídu zůstává přibližně stejný.

Novela má i znesnadnit nelegální práci

  • Zveřejněno: 16.08.2017

Koncem července letošního roku vešla v účinnost novela zákona o zaměstnanosti č. 235/2004 Sb.. Část nové úpravy, která se týká agenturního zaměstnávání a boje proti nelegálnímu zaměstnávání, je výsledkem dlouhodobých snah odborů narovnat podmínky v této oblasti a přispět k odstranění sociálního a mzdového dumpingu.

Čerpání dovolené o státním svátku

  • Zveřejněno: 14.08.2017

Pracuji v nepřetržitém provozu. Směna mi vychází na státní svátek. Podle zákoníku práce se mi neodečítá žádný den řádné dovolené. Jak je to ohledně čerpání dovolené ve státní svátek? Mám nárok na náhradu mzdy?