Právní poradna

Může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci neplacené volno?

  • Zveřejněno: 03.08.2017

Má žena pracuje v ústavu pro mentálně postižené. Vedoucí tohoto ústavu se rozhodl, že na dva měsíce uzavře jednu část pracoviště a že si její zaměstnanci mají vzít všechnu dovolenou a na to co nekryje dovolená, tak že mají mít neplacené volno. Může zaměstnavatel takto postupovat? A pokud ano, neměla by za toto nucené neplacené volno zaměstnanci náležet nějaká mzda, když se jedná o překážku ze strany zaměstnavatele? A jak je to v tomto případě s platbou pojistného sociálního nebo zdravotního?

Souběh podpory a starobního důchodu

  • Zveřejněno: 24.07.2017

Naše firma se v současné době potýká se značným nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Zaměstnavatel nás tak stále nutí k přesčasové práci. Tuto práci požaduje i ve dnech pracovního klidu, kterými je pro nás sobota a neděle. Může nám přesčasovou práci nařídit i ve dnech pracovního klidu?

 

Finanční situace podniku a kolektivní vyjednávání

  • Zveřejněno: 24.07.2017

Zaměstnavatel odmítá uzavření kolektivní smlouvy s odůvodněním, že firma nemá dostatek peněz na uhrazení benefitů a že přednostně je nutné investovat do rozvoje firmy, protože to garantuje práci. Jak je možné toto tvrzení ověřit a zjistit, zda zaměstnavatel má pravdu?

Zajímavé judikáty

  • Zveřejněno: 23.07.2017

Pokud zaměstnavatel platně sjednal se zaměstnancem zkušební dobu, která ještě běží, a nejde zrovna o období prvních 14 dnů pracovní neschopnosti zaměstnance, může zaměstnavatel snadno a rychle se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr jeho zrušením ve zkušební době.