BOZP

Pracovnělékařské prohlídky a nové usnesení vlády č. 54 - 3/21

  • Zveřejněno: 19.01.2021
Vláda ČR na svém jednání dne 19.1.2021 přijala usnesení č. 54. Zaměstnavatelé tak mohou opět nahrazovat vstupní lékařské prohlídky čestným prohlášením. Usnesení také stanovuje náhradní lhůty pro platnost posudků ze vstupních, periodických a mimořádných prohlídek, vydaných v době před vyhlášením nouzového stavu. Zároveň však platí, a hovoří o tom poslední bod tohoto usnesení, že čestná prohlášení a náhradní lhůty jsou až nejzazším řešením. Usnesení č. 54 tak není návodem, jak mají zaměstnavatelé standardně zajišťovat pracovnělékařské služby v době nouzového stavu, jako spíše dokumentem, který poskytne pomoc v případech, kdy prohlídku nelze ze skutečně závažných důvodů provést. Podrobnosti o usnesení čtěte ZDE.

Novinky v BOZP

  • Zveřejněno: 04.01.2021
I když letošní rok byl s ohledem na období pandemie na novou legislativu týkající se přímo BOZP spíše chudý, nějaké novinky se přesto objevily. Můžeme si například připomenout poměrně velké změny v zákoníku práce.

Školení PO v době nouzového stavu

  • Zveřejněno: 02.12.2020
V požární ochraně je školení PO zaměstnanců stanoveno přesnou lhůtou podle zákona o požární ochraně 3 a 2 roky. V době nouzového stavu nám propadá školení PO. Jak máme postupovat?