Firemní kultura

Poradna: Jak předcházet i léčit syndrom vyhoření

  • Zveřejněno: 18.06.2015

Syndrom vyhoření si obvykle spojujeme se člověkem ve středním a starším věku, který už několik let vykonává stejnou monotónní práci, o kterou ztrácí zájem. Se zvyšujícím se stresem a tempem doby se však s pocitem vyhoření začínají setkávat stále mladší lidé, výjimkou nejsou ani mladí kolem třicítky. Syndromu se však dá účinně předcházet.

Tuzemské firmy preferují školení odborných znalostí

  • Zveřejněno: 26.01.2015

České firmy si čím dál více uvědomují nutnost vzdělávání zaměstnanců. Investují do něj milionové částky. V tomto směru je podporuje nejen Evropská unie, ale také stát. Tuzemské firmy nejvíce investují do školení odborných znalostí, vytváří si i vlastní školicí střediska.

Společně proti zneužití agenturní práce a prekérních smluv

  • Zveřejněno: 13.11.2014
Předseda Německého svazu odborů (DGB) Reiner Hoffmann zavítal v srpnu do České republiky na jednání s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Setkání v Praze bylo první návštěvou letos v květnu zvoleného předsedy DGB a stejně tak nově zvoleného českého kolegy. Cílem schůzky bylo navázat na dosavadní oboustranně prospěšnou a tradiční spolupráci obou organizací. Vzhledem k provázanosti značné části české ekonomiky na německé podniky je pro české odbory znalost pracovních podmínek v německých mateřských firmách klíčová. „Mzdy zaměstnanců v České republice nemohou dlouhodobě pokulhávat za německými platy. V některých podnicích za naprosto srovnatelnou práci dostávají zaměstnanci u nás dokonce o 20 % méně, než je minimální mzda v Německu,“ uvedl hned v úvodu setkání Josef Středula. Reiner Hoffmann poskytl Sondám na závěr návštěvy krátký rozhovor.

Psychický teror na pracovišti - neviditelná ruka trhu práce

  • Zveřejněno: 12.11.2014
Pomalu každý den si můžeme přečíst zprávy o tom, jak Češi a Češky pracují více, řeší pracovní úkoly o své dovolené, nosí si práci domů, zaměstnání ničí rodinnou pohodu a partnerské vztahy. Jaký je výsledek? Mzdy a platy třikrát nižší než v Rakousku a Německu, přes půl milionu nezaměstnaných, minimální mzda jedna z nejnižších v Evropě, zaměstnanci přetížení v neustálém stresu. Proč se pracovní podmínky v České republice, která se řadí mezi vyspělé státy světa, blíží spíše podmínkám asijských zemí? Odpověď je jednoduchá: naši zaměstnavatelé využívají praktiky z naší minulosti, kdy StB, VB a další složky státu občany zastrašovaly a zneužívaly své moci.

Konkurzní mafie vyhání české podnikatele do zahraničí

  • Zveřejněno: 13.08.2014
O problému s insolvenčními správci a soudy se mluví již mnoho let, v poslední době však stále více nabývá na aktuálnosti. Tato praxe ohrožuje zaměstnavatele stejně jako jejich zaměstnance, a tak zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně s odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zvažují, že toto téma prosadí jako jeden z bodů jednání s vládou na některém příštím jednání Rady sociální a hospodářské dohody (tripartity).