České firmy si čím dál více uvědomují nutnost vzdělávání zaměstnanců. Investují do něj milionové částky. V tomto směru je podporuje nejen Evropská unie, ale také stát. Tuzemské firmy nejvíce investují do školení odborných znalostí, vytváří si i vlastní školicí střediska.
České podniky služeb personalistů zaměřených na vyhledávání vrcholných i středních manažerů využívají, ne všechny jejich zkušenosti jsou však dobré. Tzv. lovci hlav totiž často nabízejí manažery, kteří si chtějí především finančně polepšit. Informaci uvedl server BusinessInfo.cz.
Předseda Německého svazu odborů (DGB) Reiner Hoffmann zavítal v srpnu do České republiky na jednání s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Setkání v Praze bylo první návštěvou letos v květnu zvoleného předsedy DGB a stejně tak nově zvoleného českého kolegy. Cílem schůzky bylo navázat na dosavadní oboustranně prospěšnou a tradiční spolupráci obou organizací. Vzhledem k provázanosti značné části české ekonomiky na německé podniky je pro české odbory znalost pracovních podmínek v německých mateřských firmách klíčová.
„Mzdy zaměstnanců v České republice nemohou dlouhodobě pokulhávat za německými platy. V některých podnicích za naprosto srovnatelnou práci dostávají zaměstnanci u nás dokonce o 20 % méně, než je minimální mzda v Německu,“ uvedl hned v úvodu setkání Josef Středula.
Reiner Hoffmann poskytl Sondám na závěr návštěvy krátký rozhovor.
Pomalu každý den si můžeme přečíst zprávy o tom, jak Češi a Češky pracují více, řeší pracovní úkoly o své dovolené, nosí si práci domů, zaměstnání ničí rodinnou pohodu a partnerské vztahy. Jaký je výsledek? Mzdy a platy třikrát nižší než v Rakousku a Německu, přes půl milionu nezaměstnaných, minimální mzda jedna z nejnižších v Evropě, zaměstnanci přetížení v neustálém stresu. Proč se pracovní podmínky v České republice, která se řadí mezi vyspělé státy světa, blíží spíše podmínkám asijských zemí? Odpověď je jednoduchá: naši zaměstnavatelé využívají praktiky z naší minulosti, kdy StB, VB a další složky státu občany zastrašovaly a zneužívaly své moci.
O problému s insolvenčními správci a soudy se mluví již mnoho let, v poslední době však stále více nabývá na aktuálnosti. Tato praxe ohrožuje zaměstnavatele stejně jako jejich zaměstnance, a tak zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně s odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zvažují, že toto téma prosadí jako jeden z bodů jednání s vládou na některém příštím jednání Rady sociální a hospodářské dohody (tripartity).
Zainteresovaní a loajální pracovníci jsou nejcennějším firemní zdrojem pro výkon a produktivitu podniku. Dobrý podnikatel o tom nepochybuje a hledá všechny formy spolupráce vedoucí k efektivní výrobě. Jednou z cest je i fungující odborová organizace, ve které majitel společnosti nevidí nepřítele, nýbrž aktivního partnera. Tak je tomu v podniku Pérovna, s.r.o, v Praze-Hostivaři.