Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,2 %

  • Zveřejněno: 07.04.2021
K 31. 3. 2021 evidoval Úřad práce ČR celkem 306 616 uchazečů o zaměstnání. To je o 4 847 méně než v únoru a o 80 938 osob více než před rokem. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v uplynulém měsíci 288 355 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 4,2 % (únor 2021 – 4,3 %, březen 2020 – 3 %). Vzrostl počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich prostřednictvím ÚP ČR nabízeli celkem 338 862. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za únor 2021) druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.

Situace na pracovním trhu je stabilní. Nezaměstnanost se i přes pandemii koronaviru drží na relativně nízkých číslech a počet volných pracovních míst, která zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce ČR nabízejí, převyšuje počet evidovaných uchazečů o zaměstnání.
 
„S příchodem jarního období dochází k rozjezdu sezonních prací. Zaměstnavatelé tak momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice či e-shopech. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ shrnuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.
 
Na trhu práce nadále přetrvává disproporčnost ekonomické krize. Jsou odvětví, která výrazně postihlo nařízené uzavření provozů, především cestovní ruch, gastronomie, služby, obchod, kultura. A na druhé straně jsou oblasti, jako je výroba, zdravotnictví nebo sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly. V tomto ohledu nabízí Úřad práce ČR maximální pomoc.
 
Především prostřednictvím podpory zvolených rekvalifikací, které umožňují operativně reagovat na aktuální potřeby zaměstnavatelů a výrazně zvyšují šance na pracovní uplatnění absolventů kurzů. Během tří let může Úřad práce ČR na tento typ rekvalifikace zájemci nebo uchazeči o zaměstnání poskytnout až 50 tis. Kč. S ohledem na aktuální situaci ÚP ČR také podporuje, tam kde to je jen trochu možné, kurzy v online podobě.
 
Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace, a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření.
 
Během března se na ÚP ČR nově přihlásilo 32 627 nezaměstnaných. Ve srovnání s předchozím měsícem byl jejich počet vyšší o 104 osoby, meziročně pak nižší o 3 087 uchazečů o zaměstnání. Z evidence naopak odešlo 37 474 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči o zaměstnání). To je o 7 555 osob více než
v únoru a o 69 více než rok předtím. Novou práci získalo 29 565 osob.
 
Nejvíce nových nezaměstnaných hlásí Moravskoslezský (4 529) a Středočeský kraj (3 799). Nejméně jich pak evidoval ÚP ČR v předchozím měsíci v Karlovarském kraji (1 166) a z hlediska okresů na Rokycansku (125).
 
O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří přicházejí z oblasti služeb – zejména z maloobchodu, úklidu a mezi nově příchozími jsou ve větší míře také manipulační a pomocní dělníci nebo zaměstnanci v oblasti administrativy. Evidovaní uchazeči o zaměstnání nejčastěji nacházeli novou práci jako pomocní pracovníci ve výrobě, montážní dělníci výrobků a zařízení a dále ve zdravotnictví, v sociální péči nebo maloobchodu.
 
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu 64 okresů.
 
V evidenci byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk uchazečů o zaměstnání činil v březnu 42,9 roku. Průměrná délka nezaměstnanosti byla 439 dnů.
 
 
 
  • Zdroj: Úřad práce ČR