Ministryně financí Alena Schillerová: Zrušení karenční doby vyjde příští rok na 1,5 mld Kč

  • Zveřejněno: 05.11.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zrušení karenční doby, tedy prvních tří dnů nemocenské zdarma, se příští rok promítne ve státním rozpočtu výpadkem zhruba 1,5 miliardy korun. Vyžádá si je snížení odvodů pojistného pro zaměstnavatele o 0,2 procentního bodu. V pořadu Partie FTV Prima to v neděli prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.

Podle ministryně A. Schillerové návrh státního rozpočtu na příští rok s opětovným zavedením proplácení prvních tří dnů nemoci nepočítal, protože v době jeho sestavování neexistovalo znění právní úpravy. Zrušení karenční doby schválila tento týden Sněmovna. Alena Schillerová dodala, že ročně bude zrušení karenční doby představovat zhruba tři miliardy korun, protože má vstoupit v platnost příští rok od července, tak v roce 2019 bude dopad zhruba poloviční.

Zároveň k tomu uvedla, že peníze na zrušení karenční doby v rozpočtu najde, stejně jako na opravy silnic nebo slevy na jízdném. Podle ní to rozpočet nepoloží.

Podle zprávy ČTK se zrušením karence ostře nesouhlasí zaměstnavatelé. Podle zástupců podnikatelů to povede ke zvýšení nemocnosti a nákladů firem, zástup za nemocné budou za rekordně nízké nezaměstnanosti hledat obtížně. Hospodářská komora odhaduje, že by dodatečné výdaje firem mohly činit až pět miliard korun a navržené snížení odvodů o 0,2 procentního bodu dopady nedorovná.