Růst cen v lednu 2022 - už Fialova drahota?

  • Zveřejněno: 22.02.2022
  • Autor: Bohumír Dufek

O deset procent jsou vyšší ceny v lednu 2022 oproti lednu 2021. Přesně to je o 9,9 %, ale kdo z občanů pozná, že to ještě není deset procent? Většina z nás má pocit, že je to ještě více.

Vidím tam několik nepříjemností – pro nás občany. V prvé řadě je to růst cen potravin, které rychle rostou již dva měsíce – v prosinci o 4 % a letos v lednu 5,4 % (oproti lednu 2021).  Je to „běžný“ postup výrobců i prodejců, kteří s novým rokem zpravidla přicházejí s novými ceníky. Navíc v tomto případě je do těchto cen promítnut i nejen dosavadní vzestup cen energií a dalších surovin, ale i očekávání jejich dalšího růstu.

Možná někoho překvapí vzestup cen ve stravování a ubytování. Meziročně je to o 10,5 % a oproti předchozím měsícům se tento cenový vzestup ještě zrychlil. Tento sektor tak vykazuje nejvyšší růst cen ze všech, neboť ceny jsou zde vyšší o 36, 4 % oproti roku 2015.

Dočítáme se, že podnikatelé si stěžují, že do restaurací chodí málo lidí apod. Přitom právě do restaurací a do ubytování směřovaly mnohé podpůrné covidové programy Babišovy vlády. Dokonce jako podpora bylo pozastaveno EET, které údajně zhoršovalo jejich podnikání. Zřejmě, aby nebyla dostatečná kontrola tržeb atd.

Přesto se zjevně žádné s těchto opatření neprojevilo alespoň ve zpomalení růstu cen. Mám z toho jeden závěr - zisk, který zde vznikal, nebyl využit ve prospěch spotřebitelů.

Ještě snad bych dodal, že na základě mnoha požadavků podnikatelů v restauracích a hotelích, kteří požadovali zrušit systém stravenek, byl nakonec zaveden stravenkový paušál. Ten měl údajně zajistit, že budou mít více zákazníků. To se nestalo. Je nemálo hlasů, které tvrdí, že bez stravenek chodí lidé do hospod a restaurací méně než dříve.

Není ani divu, copak je možné při takovém vzestupu cen očekávat, že se tam zákazníci pohrnou?

Asi největší dopad do rodinných rozpočtů představuje meziroční vzestup cen bydlení, energie, voda a paliva, kde jsou ceny vyšší o 14,4 % než před rokem. Tyto výdaje představují dnes kolem čtvrtiny výdajů rodin. Příčinou je růst cen dovážených energetických zdrojů. V prosinci minulého roku byly o 120 % vyšší než před rokem. A to dopadá i do cen za dopravu, které jsou vyšší o 14 % než před rokem.

V růstu cen energií a elektrické energie se se však hlavně negativně promítlo zrušení výjimky o zrušení DPH za listopad a prosinec minulého roku, které zavedla ještě Babišova vláda. Proto také vidíme skokový růst těchto cen. V lednu byla elektřina dražší o 38 % a zemní plyn o 31% než v prosinci 2021. To je vliv znovuzavedené DPH.

Fialova nemá tu odvahu jako vláda polská nebo maďarská, které zrušily DPH na energie, aby lidem ulehčily dopad vysokých cen energií do rodinného hospodaření.

Tato vláda to mohla také udělat, ale neudělala. A proto už je to Fialova drahota.

Beru to jako důkaz toho, že Fialova vláda na obyčejné lidi nemyslí. To už tato koalice dokázala při jednání o zmrazení platů poslanců, které navrhla ještě Babišova vláda. Teprve pod tlakem veřejnosti souhlasili se zmrazením platů – ale teprve od února. V lednu jim platy vzrostly o 6 %.

Přitom v návrhu státního rozpočtu se z původně dohodnutého zvýšení platů v rozpočtové sféře škrtalo zvýšení třeba pro státní úředníky, pro samosprávu a také pro finanční úřady, nepedagogické pracovníky, v kultuře i jinde.

Ti všichni letos – při uvažované průměrné inflaci budou mít o 8 % reálně méně. Ani další profese na tom nebudou o moc lépe. Obvykle se počítá s růstem mezd a platů v rozmezí  3 -  5 %.

Lidem sebere tato vláda kolem 8 % platu a ještě si snad myslí, že se to nikoho dotkne a ekonomika poroste.

Právě tato čísla ukazují, že ponechat výjimku na nulovou DPH v těchto cenách ještě po dobu dalších šesti měsíců by mohlo rodinným rozpočtům pomoci. Lze totiž odhadnout, že právě znovuzavedení DPH na energie a zemní plyn může zvyšovat celkový index inflace minimálně o 1,5 bodu. Pak by tedy lednová inflace nebyla 9,9 %, ale „jen“ kolem 8,2 – 8,3 %.

Mzdy poklesly o %, bude hodně špatně.

V cenách elektrické energie to vedlo k růstu o 18,8 % a v cenách zemního plynu došlo k růstu o 21,5 % - vše v meziměsíčním vyjádření.

Právě tato část lednové inflace tak je způsobena současnou Fialovou vládou. To už je Fialova drahota.

Udělat takový krok a ponechat nulovou DPH by bylo neporovnatelně lepší než vyplňovat nejrůznější dotazníky a nutit občany obcházet úřady se žádostí o podporu na energii.

K takovému kroku je však potřeba odvahy a také trochu „selského“ rozumu. To se ovšem od této vlády nedá očekávat.