Téměř tři stovky jihočeských a západočeských zemědělců zatím nedostaly základní dotace. Hrozí, že přijdou o dodavatele i půdu

  • Zveřejněno: 05.01.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Téměř tři stovky jihočeských a západočeských farmářů, podle zpravodajství Českého rozhlasu, nedostaly stále základní zemědělské dotace. Jde o finanční podporu příjmu pro udržitelnost na hektar zemědělské půdy. Přitom Státní zemědělský intervenční fond jejich žádosti o dotace v loňském roce schválil. Výsledkem je, že tyto peníze nyní zemědělcům chybí v jejich rozpočtu, což jim komplikuje například splácení úvěrů.

„Tady máme traktor, ten bohužel jezdí na naftu. Odebíráme ji od stálého dodavatele, kterému dlužíme několik desítek tisíc,“ sdělil v reportáží Českého rozhlasu jednatel společnosti VMV Agro Michal Beneš.

Do ekonomických problémů se společnost dostala kvůli nevyplacení dotací. „V minulých letech výplata probíhala tak, že základní platby na jeden hektar zemědělské plochy byly rozdělené vždy na výplatu zálohy a doplatek, s čímž jsme počítali a podle toho jsme si rozdělili výdaje,“ popsal.

Společnost počítala, že do konce loňského roku dostane z přiznaných dotací zhruba půl milionu korun. To, že se peníze na jejím účtu ještě neobjevily, znamená pro zemědělce velkou hrozbu.

„Hrozí penále z nedodržení splatností a může to končit i vypovězením smluvních vztahů s dodavateli. Také hrozí, že vlastník dá výpověď z pachtovní smlouvy a my přijdeme o půdu, kterou dlouhodobě obděláváme,“ dále vysvětlil Michal Beneš.

Podle informací Agrární komory ČR zmíněné zemědělské dotace zatím v Jihočeském a Plzeňském kraji nedostalo zhruba třicet procent úspěšných žadatelů.

„Nemohou v ideální době, která je teď, nakupovat levnější paliva, splácet DPH, a ta rozkolísanost se určitě projeví i v daňových přiznáních, pokud dostanou dvě dotační platby v jednom roce,“ okomentovala vzniklou situaci ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Podle mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Evy Češpivy byli farmáři o změnách vyplácení dotací včas informováni. „O důvodech, proč nebyly zálohy v loňském roce realizovány, jsme informovali poprvé loni na jaře a poté opakovaně na různých komunikačních platformách. Administrace Společné zemědělské politiky doznala v roce 2023 poměrně zásadních změn, a došlo z hlediska IT systému k jejímu ztížení. Samotné výplaty podpor probíhají, ale se stejnou dynamikou jako v letech minulých,“ uvedla v rozhlasové reportáži.

Podle podmínek Evropské unie, jak dále sdělil Český rozhlas ve své reportáži, by měli zemědělci dostat 95 procent všech plateb nejpozději do konce června.

 

 

  • Zdroj: Český rozhlas