Produkce v průmyslu vzrostla, zakázek bylo méně

  • Zveřejněno: 09.05.2023

Průmyslová produkce v březnu meziročně reálně vzrostla o 2,2 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 1,7 %.

Průmyslová produkce v březnu 2023 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,7 %. Meziročně vzrostla o 2,2 %. „Meziroční růst produkce nejvýznamněji ovlivnila výroba motorových vozidel, kde se produkce zvýšila meziročně o 42 % a meziměsíčně o více než desetinu. Vedle vlivu nižší srovnávací základy se v tomto odvětví projevilo i zlepšení dodávek komponentů. Ve většině průmyslových odvětví však produkce meziročně poklesla,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce zaznamenala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde se zčásti projevila loňská vyšší základna ovlivněná zvýšenou produkcí uhelných elektráren. Pokles pokračoval i v odvětvích výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, v chemickém průmyslu, v hutnictví a slévárenství nebo těžbě a dobývání, kde produkce meziročně klesla o pětinu.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v březnu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 5,0 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 5,6 %. „Meziměsíčně klesla hodnota nově uzavřených průmyslových zakázek již šestý měsíc v řadě. Zároveň, a to poprvé od podzimu roku 2021, klesla hodnota nových zakázek i meziročně,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. O více než pětinu klesla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, o desetinu v kovodělném průmyslu a pokles poptávky pokračoval i ve výrobě chemických látek a přípravků. Dvojciferný pokles zaznamenal i textilní průmysl, kde se však částečně projevila vyšší srovnávací základna.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v březnu 2023 meziročně snížil o 1,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v březnu 2023 meziročně vzrostla o 9,3 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v únoru 2023 v EU27 meziročně vzrostla o 2,1 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Irsko (o 25,3 %). Český průmysl vzrostl o 2,0 %, výkon německého průmyslu se zvýšil o 0,5 %. Naopak nejvíce klesl estonský průmysl (o 7,4 %). Slovenský průmysl zaznamenal pokles o 4,7 %.

 

 

  • Zdroj: Český statistický úřad