Jak penzijní spoření ukončit

  • Zveřejněno: 19.06.2019
Pokud ukončujete smlouvu o penzijním spoření, určitě je dobré znát správný postup. ten vám totiž může ušetřit i statisíce. Pojďme se podívat, jak takovou smlouvu zrušit, aniž byste přišli o vaše peníze.
 
JAK PENZIJNÍ SPOŘENÍ UKONČIT

Existuje hned několik způsobů, jak tento produkt ukončit. Situace či zvolený způsob pak ovlivňuje, jestli a do jaké míry budou prostředky kráceny. Prvním způsobem je jednorázový výběr. Ten lze udělat, když je smlouva platná alespoň 5 let a účastníkovi je více jak 60 let. Platíte zde však daň 15 %. Pokud budete ukončovat spoření tak, že budete chtít penzi na méně jak 9 let, budete platit 15 % daň jen z výnosů, které vám produkt přinesl. Výplata penze na 10 a více let je pak od daní osvobozena. Pokud budete chtít ukončit spoření před tím, než dovršíte ony magické hranice 60 let, jde o takzvanou výplatu odbytného.  V takovém případě však vracíte státu příspěvky, které jste získal. Dále zaplatíte daň z výnosů a z příspěvků od zaměstnavatele.

INVALIDNÍ DŮCHOD

Dalšími situacemi může být například ta, že u vás nastanou podmínky invalidního důchodu, na který nastoupíte. Takovou penzi můžete čerpat z transformovaných fondů z penzijního spoření, avšak jen v případě, že ji máte ve smlouvě předem sjednanou. I zde existuje podmínka vyplácení a to ta, že musíte zaplatit alespoň 36 příspěvků. Penze se bude vyplácet minimálně 3 roky a není nijak daněna.

PŘEVÁDĚNÍ ODBYTNÉHO

Může také nastat situace, kdy si z penzijního spoření budete chtít převést odbytné na jiný produkt ke spoření na penzi – doplňkové penzijní spoření. Tady můžete být také klidní. Za tuto finanční operaci totiž neexistuje žádná sankce ve formě danění či krácení. Pokud je váš věk vyšší něž 60 let, můžete si také vybrat peníze formou renty na minimálně 36 měsíců.

  • Zdroj: penize.cz