Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

  • Zveřejněno: 30.10.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na tři procenta z červencových 3,3 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky po předchozím růstu nad jejími dlouhodobými možnostmi. Podle zprávy ČTK o tom ČBA informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad ponechala na 2,9 procenta.

V případě domácího vývoje přetrvává podle asociace napětí na trhu práce, které je doprovázeno silným růstem mezd. To vede k nižší konkurenceschopnosti podniků. V případě vývoje v zahraničí ČBA nečeká podstatnější změny. Počítá ovšem se zpomalením hospodářského růstu v eurozóně, která je hlavním trhem pro české vývozce.

Letos i příští rok podle prognózy ČBA zůstane inflace nad dvěma procenty. Na růst cen bude mít vliv zdražování energií pro domácnosti a potravin kvůli letošnímu suchu. Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře asociace v první polovině roku 2019 očekává zrychlení inflace až na dosah úrovně tří procent. Naopak ve druhé polovině příštího roku by inflace měla zvolnit a průměr za celý rok 2019 by měl dosáhnout 2,4 procenta. Podle této prognózy zůstane inflace nad dvěma procenty i kvůli vývoji kurzu koruny.

Přitom, podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, bude posilování koruny v příštím roce probíhat pomaleji, než předpokládala prognóza minulá, a v průměru kurz koruny zůstane nad úrovní 25 Kč za euro. Nedostatečné utahování měnových podmínek prostřednictvím posilující koruny umožní ČNB dále zvyšovat úrokové sazby.

Příští rok, podle ČBA, koruna posílí na průměrných 25,13 Kč/EUR z letošních odhadovaných 25,56 Kč/EUR.

Česká národní banka by tak měla podle ČBA pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Letos, pravděpodobně již tento týden, by měla zvýšit sazby o čtvrt procentního bodu. Příští rok by podle předpokladů ČBA měla ČNB zvýšit sazby ještě dvakrát nebo třikrát. Analytik asociace Miroslav Zámečník k tomu dodal, že růst tržních úrokových sazeb se však nepromítne do nižší dynamiky růstu úvěrů podnikům, která bude příští rok vyšší. Podle něho naopak u úvěrů domácnostem růst zpomalí i kvůli omezením ČNB na poskytování hypoték a růstu cen nemovitostí.

Hlavní nejistotou do budoucna zůstává v prognóze asociace vývoj světové ekonomiky, dopad obchodních válek a narůstající pravděpodobnost, že nebude uzavřena kompletní dohoda o všech aspektech brexitu.

Česká národní banka v srpnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 3,4 procenta. Novou prognózu centrální banka představí ve čtvrtek. Ministerstvo financí v červencové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 3,1 procenta. Ministerstvo financí svoji prognózu dalšího vývoje představí za týden v úterý.