VIDEOPORADNA - Život bez dluhů

  • Zveřejněno: 17.03.2015

„Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí“ představil 12. března 2015 na tiskové konferenci desetidílný animovaný seriál na podporu finanční gramotnosti.

Podle nejčerstvějšího výzkumu České bankovní asociace mnoho Čechů stále nezná základní finanční pojmy a neví, jak má hospodařit se svými penězi. Spoty mají zábavnou a hravou formou Čechy s problematikou finanční gramotnosti seznámit a učit je, jak správně zacházet se svými financemi.

Animované spoty s tematikou finanční gramotnosti byly vytvořeny v rámci projektu SEKO – „Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí“. Animace zachycují rodinu v modelových situacích a ukazují reakce a emoce, které jí často brání v řešení zásadních finančních problémů. Jednotlivé minutové klipy uchazečům zároveň ukážou správnou cestu, kterou by měli zvolit k nalezení řešení, aby se vyvarovali zbytečných komplikací.

 „Chceme předcházet situacím, kdy dluh domácnosti dostane lidi do téměř nevymahatelných exekucí. Na to nestačí jen přepsat zákon, je nutná i osvěta. Fond dalšího vzdělávání proto startuje kampaň, která je zpracována velmi zajímavým a atraktivním způsobem. Taková aktivita má proto plnou podporu Ministerstva práce a sociálních věcí,“ říká Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí.

 

Bohatí a chutí, všichni musí počítat - Šetřit a myslet na zadní vrátka musí bohatí i chudí.


Šetřením na maličkostech hodně uspoříme - Mnoho peněz utratíme za zdánlivé maličkosti. Právě na nich můžeme hodně ušetřit.

 

Dluhová past – vytloukání klínu klínem - Řešte problémy s penězi, dokud je čas. Vytloukání klínu klínem je krátkozraké.


Debetní nebo kreditní, toť otázka! - Rozlišujte debetní kartu od kreditní.


Máš majetek? Půjčíme ti! - Banky nejraději půjčují majetným lidem, chtějí své peníze dostat zpět.


Jen ať vidí, že na to máme! - Závistivci za nás účty nezaplatí.


Půjčují bez pravidel… - Ten, kdo půjčí peníze bez pravidel, je bude také bez pravidel vymáhat.


RPSN a smlouvy - Víc hlav víc ví. S finančními problémy se obraťte na občanskou poradnu.

 

O chlebu a vodě - Když je nejhůř, musíme se uskrovnit. Ale i špatné časy skončí.

Animované spoty svým obsahem doplňují Základní školení finanční gramotnosti projektu SEKO. Bezplatné kurzy probíhají po celé České republice a trvají čtyři dny. Půl dne se účastníci věnují tzv. měkkým dovednostem (naučí se například, jak správně napsat životopis a motivační dopis, jak se prezentovat při přijímacím pohovoru apod.), další tři dny patří tématům souvisejícím s financemi – od rodinného rozpočtu, přes smlouvy o úvěrech, možnosti spoření a investování, až po řešení exekucí.

Kurzu finanční gramotnosti se mohou účastnit pouze uchazeči o zaměstnání a jeho cílem je naučit nezaměstnané, jak zacházet s penězi. Během kurzu se účastníci kromě osobních financí věnují také tomu, jak zlepšit své uplatnění na trhu práce. Školení je zcela zdarma a prozatím jej absolvovalo přes devět tisíc nezaměstnaných.

Projekt Vzdělávání uchazečů o zaměstnání v oblasti socioekonomických kompetencí je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Projekt poběží do října 2015.

  • Zdroj: zivot-bez-dluhu.cz