Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) ve své výroční zprávě za rok 2014 uvádí nejdůležitější události roku a propaguje bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP) s cílem zlepšit pracovní podmínky v Evropě.
Agentura zažila skvělý vstup do roku 2014. Na slavnostním otevření nových prostor agentury v Bilbau László Andor, v té době evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování, oznámil zveřejnění napjatě očekávaného strategického rámce EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na období 2014–2020, který stanoví hlavní výzvy a strategické cíle evropského plánu BOZP.
Christa Sedlatscheková, ředitelka agentury EU-OSHA, upozornila na důležitou úlohu, kterou bude agentura hrát při plnění těchto cílů: „Vzhledem k trvající obtížné ekonomické situaci, s níž se v Evropě potýkáme, je nezbytné zdůrazňovat klíčové sdělení agentury – dobrá úroveň BOZP je pro firmu přínosem. Evropská komise zdůraznila význam agentury EU-OSHA při plnění cílů EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Naše hlavní činnosti jsou v souladu se strategickým rámcem.“
Zmíněné hlavní činnosti agentury EU-OSHA stanoví víceletý strategický program agentury na období 2014–2020, který byl rovněž přijat v roce 2014. Jednou ze šesti prioritních oblastí je sdílení znalostí v rámci sítí, přičemž se zaměřujeme zejména na OSHwiki, novou webovou platformu, která poskytuje na důkazech založené informace a nový způsob vytváření sítí pro odborníky na BOZP. Od spuštění OSHwiki na XX. světovém kongresu o bezpečnosti a ochraně zdraví ve Frankfurtu se ke komunitě OSHwiki připojilo více než 300 autorů a stále přibývají nové a nové články v několika jazycích.
Strategický rámec EU klade důraz na zaměření se zejména na malé a střední podniky (MSP) a uznává, že hlavním přínosem v této oblasti bude projekt on-line interaktivního hodnocení rizik (OiRA) agentury EU-OSHA. OiRA je internetová platforma, která pomáhá organizacím zaměstnavatelů a zaměstnanců i vnitrostátním orgánům vytvářet bezplatné nástroje pro hodnocení rizik specifické pro konkrétní odvětví, které jsou zacílené zejména na mikropodniky a malé podniky. Do konce roku 2014 bylo zveřejněno 47 nástrojů, přičemž na dalších 30 nástrojích se pracuje, a bylo zaznamenáno přes 27 000 hodnocení. Příkladem jsou nástroje OiRA pro obchody v Řecku, pro stavebnictví v Bulharsku a pro zemědělství v Lotyšsku. S cílem oslovit co možná nejvíce malých a středních podniků byla v roce 2014 zveřejněna strategie agentury EU-OSHA pro propagaci platformy OiRA na období 2014–20.
V roce 2014 byla završena prvotní práce na projektu „Zlepšování úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v mikropodnicích a malých podnicích v Evropě“. Cílem je určit klíčové podmínky, které vytvářejí prostředí, v němž lze výrazně zlepšit řízení BOZP.
Jedním z klíčových příspěvků kampaně Zdravé pracoviště zvládne i stres v roce 2014 byl elektronický průvodce „Řízení stresu a psychosociálních rizik“. Průvodce je k dispozici ve více než 30 národních verzích a jeho cílem je pomoci zaměstnavatelům a zaměstnancům v mikropodnicích a malých podnicích rozpoznávat stres a psychosociální rizika na pracovišti. Uvádí praktické příklady efektivního řízení rizik a věnuje se obvyklým obavám a mylným představám o těchto rizicích.
Výroční zpráva se také zamýšlí nad rokem 2015, který by měl být skvělým rokem. V listopadu 2015 bude ukončena stávající kampaň Zdravé pracoviště zvládne i stres, která dosáhla rekordního počtu oficiálních partnerů kampaně. Již jsme začali pracovat na kampani na období 2016–2017, Zdravé pracoviště pro všechny věkové kategorie, která se zaměří na propagaci udržitelného produktivního života.