Zvažte zastropování cen u dodavatelů, kterým připadnou klienti Bohemia Energy, vyzval premiér Andrej Babiš regulační úřad

  • Zveřejněno: 14.10.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) by měl, podle zpravodajství České televize, v pondělí předložit vládě návrh kompenzace vysokých cen energií pro 4,3 milionu domácností. Vláda by jim měla odpustit poplatky na obnovitelné zdroje. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil zastropování cen u dodavatelů, kteří se budou starat o zákazníky končící skupiny Bohemia Energy. Hospodářská komora ČR vyzvala ke zřízení krizového štábu, který by se věnoval situaci na trhu s energiemi.

„Domníváme se, že krizový štáb by mohl zmapovat okamžitě použitelné legislativní nástroje, jak které má naše země, tak které má Evropská unie,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Vladimír Dlouhý. Premiér Babiš a vicepremiér Havlíček, podle něho, zatím „vaří z vody“.

V krizovém štábu by, podle Vladimíra Dlouhého, měli být zástupci odpovědných resortů, Energetického regulačního úřadu, Operátora trhu s elektřinou, dodavatelů energií a podnikatelská reprezentace.

Také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák vyzval k rychlému jednání zejména politiky a ERÚ. „Situaci je třeba nyní urgentně řešit a rychle stabilizovat. ERÚ by mělo také prošetřit situaci na trhu, zda dodavatelé mají zasmluvněné dostatečné dodávky elektřiny,“ prohlásil.

Vláda je přesvědčena, že si dokáže poradit a že má ještě nástroje, kterými situaci zlepší. „Máme možnost snížení DPH z 21 procent na nulu. Chceme, aby tento návrh nová koalice odsouhlasila. Pokud by se to podařilo, máme možnost lidem přispět tak, aby zdražování elektřiny nepocítili,“ řekl premiér A. Babiš.

„Kompenzace budou pro všechny domácnosti do výše průměrné spotřeby. Chceme, aby to bylo spravedlivé. Když to přepočteme na finance, bude to patnáct set korun na domácnost na rok,“ doplnil ho K. Havlíček. „Zdroje na tato opatření získáme z toho, že jsme zdanili solární barony. Získali jsme tím až sedm miliard a tyto peníze chceme vrátit lidem,“ dodal A. Babiš.

„Tomu bychom pak měli přizpůsobit systémová opatření,“ řekl.

Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý ovšem varoval, že by případné snížení DPH mohlo být jen dílčím řešením. „Pro někoho může být zvýšení ceny až třikrát. Když u trojnásobného zvýšení snížíte konečnou navýšenou cenu pouze o dvacet procent, tak pro toho důchodce to velký efekt mít nebude,“ podotkl.

Ministr K. Havlíček dříve hovořil o tom, že chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 tisícům nízkopříjmových rodin.

Předseda vlády A. Babiš obvinil Bohemia Energy, že na jejím podnikání byly dlouhodobě patrné negativní jevy a nekalé, klamavé a „šmejdské“ obchodní praktiky. „Není přece možné prodávat nějaké zboží, které nemám nakoupené. To je skutečně velice nezodpovědné,“ řekl mimo jiné A. Babiš. Poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová poznamenala, že by poslanci měli pro takové případy zvážit, „jestli to neřešit změnou zákona“.

Tvrzení premiéra A. Babiše ale společnost Bohemia Energy odmítla. „Dodavatelé energií krachují po celé Evropě. Například jen ve Spojeném království zkrachovalo od počátku srpna do konce září deset obchodníků, kteří dodávali energie více než 1,7 milionu domácností. My jsme se krachu rozhodli předejít, protože jsme se chtěli k našim klientům zachovat v rámci možností fér,“ uvedla mluvčí skupiny Hana Novotná.

V souvislosti s krachem skupiny Bohemia Energy varoval Vladimír Dlouhý, že ukončení její činnosti dopadne, kromě domácností, také na malé a střední podniky. „Nikdo se nemusí bát odpojení dodávek. Ekonomické dopady na firmy a sociální dopady na domácnosti však budou tvrdé,“ obává se.

Podle K. Havlíčka by se ERÚ měl s takzvanými dodavateli poslední instance domluvit v následujících hodinách na tom, aby poskytovali energii v jednotných cenách a ty, aby byly únosné pro zákazníky. Radní ERÚ Petr Kusý ohledně zastropování cen u dodavatelů uvedl, že jde o novou informaci, kterou nyní bude úřad intenzivně řešit.

  1. Havlíček v 90′ ČT24 dále řekl, že informace o možném krachu Bohemia Energy měl z úterního večera. Upřesnil, že tato společnost, podle něho, využívala nekalých praktik ve smyslu získávání zákazníků a prodávala něco, co fakticky neměla nakoupené. Zavedený zákon proti „elektrošmejdům“ takové jednání prý znemožní.
  2. Havlíček dále zmínil, aby klienti nepřistupovali jen na to, když někdo nabídne takzvaně excelentní podmínky. U velkých dodavatelů podobný pád prý nehrozí, firmy jsou finančně stabilní. Korigoval také vyjádření Vladimíra Dlouhého. Podle Karla Havlíčka krizový štáb již existuje a situaci řeší již od úterního večera na několika úrovních.

Předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček se ve stejném pořadu vyjádřil k možnému „zastropování“ cen ostatních dodavatelů vůči klientům Bohemia Energy. Podle něj je třeba se řídit platnými zákony, kdy lze cenu zastropovat jen v případě, kdy o to dodavatel poslední instance požádá. Nikdy se podle něj nejde dostat pod nákladové ceny a dodávka poslední instance má nutit zákazníky, aby přešli na standardní produkty.

„Nelze očekávat v žádném případě, že dodávka poslední instance bude nižší než to, za co si mohou zákazníci dnes na tom trhu nakoupit,“ uvedl S. Trávníček. Podle něho mohou dodavatelé poslední instance dosáhnout nižších cen pro stálé zákazníky, pro něž nakupují průběžně. Teď ale najednou musí nakoupit pro nové portfolio lidí, když jsou ceny na trhu nejvyšší a extrémní.

„Jsme v kontaktu s dodavateli poslední instance a ti již deklarovali, že kapacity mají. Ovšem je nutné počítat s tím, že za běžných časů se dodavatel poslední instance ozve do pěti pracovních dnů, momentálně to může trvat déle. Nápor bude veliký,“ upozornil mluvčí ERÚ Michal Kebort. Vyzval k trpělivosti, lidé by podle něj neměli sami nikam volat nebo psát.

Babiš s Havlíčkem zároveň vyzvali právě tyto dodavatele, aby udělali maximum pro to, aby nebyla situace zneužita proti lidem. Zákazníci by podle vicepremiéra měli postupovat při změně dodavatele obezřetně. Mají podle něj dostatek času.

  • Zdroj: Česká televize