Zeman: Řetězce jsou překážkou potravinářství

  • Zveřejněno: 08.05.2015
  • Autor: (red)

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval obchodní řetězce. Podle něj mají příliš vysoké marže a jsou překážkou rozvoje českého potravinářství. Protiváhou by podle něj měl být národní řetězec po vzoru Jednoty.

Zeman kritizuje řetězce dlouhodobě, navrhoval i vznik národní sítě prodejen s potravinami, provozované přímo českými potravináři a zemědělci. Vysoké marže minulý rok kritizovala i Potravinářská komora ČR. Prodejci však oponovali a upozornili, že mnohem největší marže mají například zemědělci.

Zeman se do řetězců opřel na setkání se zaměstnanci cukrovaru společnosti Tereos TTD v Dobrovici na Mladoboleslavsku. Zaměstnancům zopakoval, že řetězce mají marže až 63 procent.
„Jsem přesvědčen o tom, že právě obchodní řetězce jsou největší překážkou rozvoje jak zemědělské prvovýroby, tak potravinářství, protože mají nepřiměřeně vysoké marže,“ řekl Zeman na besedě se zaměstnanci cukrovaru.
 
Podle něj by bylo ideální fungování národního obchodního řetězce jako byla například bývalá Jednota. „Zisky by se spravedlivěji přerozdělily mezi zemědělské prvovýrobce, potravináře a samozřejmě i mezi obchodníky,“ doplnil Zeman. Uvedl také, že je odpůrcem solární nebo větrné energie. „Bolí mě srdce, když vidím hodnotnou zemědělskou půdu, která je pokryta solárními panely a myslím si, že to solární šílenství, spojené s obrovskými dotacemi do těchto obnovitelných zdrojů, je nesmyslné,“ dodal.
 
Tereos TTD, kde byl Zeman na návštěvě, patří mezi lídry tuzemského trhu s cukrem, v uplynulé sezoně utržila zhruba šest miliard korun. Ročně se v cukrovarech Tereos vyrobí asi 300 tisíc tun cukru a 400 tisíc hektolitrů pitného lihu. Kromě toho vyrábí z cukrové řepy také obnovitelné zdroje energie, krmiva, hnojiva, technické lihy, vodu a zeminu. V šesti závodech společnosti pracuje kolem 530 zaměstnanců, průměrná mzda je asi 33 tisíc korun.
 
  • Zdroj: e-sondy.cz