Zdravotnická tripartita o úhradách, odměňování a katalogu prací

  • Zveřejněno: 17.10.2023

Jednání Pracovního týmu Rady hospodářské a sociální dohody pro zdravotnictví (zdravotnická tripartita) se konalo dne 10. října, na program byl zařazen návrh úhradové vyhlášky pro rok 2024 a odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví. Jednání se konalo za účasti ministra zdravotnictví MUDr. Vlastimila Válka, CSc., MBA, EBIR.

Za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR se účastnily předsedkyně Bc. Dagmar Žitníková, místopředsedkyně Mgr. Jana Hnyková a vedoucí právního a sociálního oddělení Ing. Ivana Břeňková, která je řídící pracovního týmu.

Ředitel odboru regulace cen a úhrad Ministerstva zdravotnictví Mgr. Tomáš Troch seznámil s parametry úhradové vyhlášky. Uvedl, že finanční zůstatky zdravotních pojišťoven poklesnou za rok 2023 na cca 44 mld. Kč a na konci roku 2024 se očekává jejich vyčerpání, protože se za rok 2024 očekává negativní saldo systému veřejného zdravotního pojištění.

Předsedkyně odborového svazu Bc. Dagmar Žitníková sdělila, že jde pouze o předpoklady, které se v minulých letech neshodovaly se skutečným vývojem. Predikce vývoje příjmů zdravotního pojištění je podhodnocená, reálné příjmy budou vyšší.

Ředitel Troch sdělil, že pro poskytovatele lůžkové péče je v úhradové vyhlášce průměrný růst o 5,7 %. Pro nemocnice od 3 % do 15 %, v některých nemocnicích výjimečně i méně než 3 % a více než 15 %. Pro fakultní nemocnice je průměrný růst 5,7 %, u velkých krajských nemocnic 6,5 %, u nemocnic s urgentním příjmem o 6,6 % a bez urgentního příjmu o 6,5 %. V návrhu úhradové vyhlášky zůstalo ustanovení, které zajišťuje pro nárůst platů a mezd polovinu z částky nárůstu úhrad.

Zástupci zaměstnavatelů sdělili, že s tímto návrhem nesouhlasí, ale nebudou se k němu negativně vyjadřovat při vypořádání připomínek.

Předsedkyně Žitníková se zeptala, jak Ministerstvo zdravotnictví vypořádalo připomínky odborů k úhradové vyhlášce. Bylo sděleno, že návrhy odborů nebyly k navýšení platů akceptované, Ministerstvo zdravotnictví vyšlo vstříc, jen pokud jde o zvýšení hodnoty bodu pro výkony zdravotnické záchranné služby. Konkrétní vypořádání připomínek najdeme v eklep.

Zástupci odborů k návrhům Ministerstva zdravotnictví uvedli, že rozdílná výše růstu úhrad povede k dalším disproporcím v odměňování a částka nárůstu úhrad na platy a mzdy je nedostatečná. Odbory požadují, aby Ministerstvo zdravotnictví vzhledem personální situaci ve zdravotnictví a nutnosti zabezpečit péči o pacienty prosadilo razantní zvýšení platů a jednotný způsob odměňování pracovníků ve zdravotnictví, a to bez ohledu na právní formu zdravotnických zařízení.

Způsob, jak sjednocení odměňování dosáhnout, je dvojí. Lze buď poměrně jednoduchým způsobem použít zákoník práce, nebo předložit samostatný zákon. Situace je kritická, lékaři vypovídají dohody o práci přesčas nad limity stanovené zákoníkem práce, přesčasy odmítají i sestry.

Předsedkyně Žitníková důrazně připomněla, že ministr obdržel společné požadavky odborů a sekce mladých lékařů ČLK z akce Quo vadis české zdravotnictví, která se konala 18. září. Dále připomněla závazek ministra Hegera z roku 2011 ke zvýšení platů a mezd lékařů a ostatních zdravotnických pracovníků.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek je připraven předložit požadavek na úpravy v katalogu prací, pro lékaře chce zrušit 11. platovou třídu, chce jiné nastavení pro 12. až 16. platovou třídu. Předpokládá možnost přiznat smluvní plat pro lékaře od 15. platové třídy. Samostatný zákon pro odměňování ano, ale pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví, protože jsou platy a mzdy všech zaměstnanců kryty z veřejného zdravotního pojištění. Zákon by měl být platný nejpozději od 1. ledna 2026. Ministr chce diskutovat o tom, jak provázat vývoj platů a mezd s úhradovou vyhláškou. Ministr chce analýzy, podklady k vývoji mezd a platů, vazbu na výdaje z veřejného zdravotního pojištění. Je nutné si nejdříve domluvit, jaké podklady budou požadovány ke zpracování.

Předsedkyně Žitníková sdělila, že dne 4. prosince bude na jednání pléna tripartity jako jeden z bodů zařazena situace ve zdravotnictví. Podle názoru odborářů je nezbytné, aby dostali informace, jakým způsobem se ve zdravotnictví rozdělily zvýšené finanční prostředky za covidu a jak se rozdělují nyní. Chtějí vědět v celkových i procentuálních částkách, do kterých segmentů byly v posledních letech zvýšené finance směřované.

Odbory připomínají, že pro jednání zdravotnické tripartity v roce zpracoval Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) v roce 2019 materiál Náklady zdravotních pojišťoven 2010 až 2017. Tento materiál nyní navrhují doplnit až po rok 2023, a to ve stejném rozsahu. Podklad, který chtějí doplnit, odbory předaly přímo ministrovi zdravotnictví Válkovi a přislíbily, že ho zašlou i elektronicky. Oblast vývoje platů a mezd a personální situaci má ÚZIS ČR zpracovanou. Závěr je ten, že před jednáním tripartity bude svoláno jednání pracovního týmu, a to 21. 11. Následně bude situace ve zdravotnictví projednána na jednání tripartity dne 4. prosince.

Zástupci zaměstnavatelů otevřeli otázku spolufinancování zdravotní péče. Podněty byly předloženy senátorem Romanem Krausem (ODS), ministerstvo by se mělo k podnětům vyjádřit a informaci předložit na jednání pracovního týmu 21. listopadu.

V následující diskusi vedoucí pracovního týmu Ivana Břeňková informovala o rozhodnutí vlády, kterým se orgánům ochrany veřejného zdraví snižují finanční prostředky a systemizovaná místa nad již krácené prostředky na platy. Odbory s takovým postupem, který ani nebyl s odbory projednán, zásadně nesouhlasí.

Odbory zásadně nesouhlasily a nesouhlasí s krácení prostředků pro tvorbu FKSP a nesmyslnými povinnostmi a pravidly pro čerpání FKSP.

Odboráři i zaměstnavatelé požadují společné jednání se zástupci Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí, aby byly vysvětleny postupy pro čerpání financí.

 

 

Ing. Ivana BŘEŇKOVÁ, vedoucí právního a sociálního oddělení OS a řídící tripartitního pracovního týmu pro zdravotnictví

  • Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR